Reklama

Od wtorku w Rzeszowie i pobliskich gminach przystanki "na żądanie". Autobus MPK zatrzyma się, kiedy podniesiesz rekę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DB

Od wtorku w Rzeszowie i pobliskich gminach przystanki "na żądanie". Autobus MPK zatrzyma się, kiedy podniesiesz rekę - Zdjęcie główne

ZTM Rzeszów wprowadza przystanki "na żądanie" | foto DB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Rzeszowskie autobusy MPK mają jeździć szybciej, bez konieczności zatrzymywania się na przystankach, kiedy nikt nie wsiada i nie wysiada. W środę (9 lutego) Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił decyzję o wprowadzeniu przystanków "na żądanie". Jak będzie wyglądać komunika MPK Rzeszów od 1 marca?

Od 1 marca przystanki "na żądanie"

- Wiele przystanków, szczególnie poza centrum miasta jest słabo wykorzystanych. Autobusy zatrzymują się na nich zawsze, chociaż bardzo często nikt na nich nie wysiada, ani nie wsiada. Oznacza to stratę czasu i wyższe zużycie paliwa, a co za tym idzie niepotrzebne zanieczyszczenie środowiska. Chcemy to zmienić, dlatego przygotowaliśmy nowe zasady korzystania z przystanków – mówiła Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. 

Dlatego ZTM zapowiedział wprowadzenie od 1 marca funkcji przystanków "na żądanie". W pierwszej turze (pilotażowej) będzie to 230 przystanków w mieście, oraz wszystkie na terenach gmin, gdzie jeżdżą autobusy MPK Rzeszów. Każdy przystanek oznaczony będzie odpowiednią tabliczką.

Autobus zatrzyma się, kiedy dasz znak kierowcy

W praktyce przystanek „na żądanie” to taki, na którym zatrzymanie i otwarcie drzwi odbywa się po zasygnalizowaniu przez pasażera takiej potrzeby. Osoba, która wsiąść do autobusu będzie musiała stanąć w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu na peronie przystankowym i poprosić o zatrzymanie autobusu przez wyraźne podniesienie ręki. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące powinny oczekiwać na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu, a kierowca, widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać.

Naciśnij "stop", aby wysiąść

Pasażer chcący wysiąść na przystanku, musi wcześniej zasygnalizować ten fakt kierowcy, poprzez naciśnięcie przycisku "stop" w autobusie.

ZTM Rzeszów zapewnia, wszystkie takie przystanki zostaną niebawem oznaczone specjalnymi tabliczkami. Informacja o zmianach pojawi się również na wyświetlaczach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy zamieszczonych na stronie internetowej ZTM.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy