Reklama

Możliwa podwyżka biletów MPK Rzeszów. O ile będą droższe?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Możliwa podwyżka biletów MPK Rzeszów. O ile będą droższe?  - Zdjęcie główne

ZTM w Rzeszowie planuje podwyżkę biletów.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie rozważa podwyżkę cen biletów w komunikacji miejskiej. Proponowane zmiany miałyby wejść w życie do stycznia przyszłego roku. Wszystko zależy od prezydenta Rzeszowa. Co jest powodem takiej decyzji?

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie jest jednostką pomocniczą miasta w zakresie komunikacji miejskiej. Po trudnym roku, gdzie praktycznie jego pierwsza połowa zdana była na nauczanie zdalne, wykluczając z użytkowników transportu publicznego uczniów czy studentów, dodając do tego rosnące koszty pracy, energii elektrycznej czy paliwa, zmuszają rzeszowski ZTM do podjęcia kroków o podwyżce cen biletów. 

Z naszych ustaleń wynika, że bilety jednorazowe mogą podrożeć o 20 - 40 groszy, a okresowe o kilkanaście złotych (sieciowy nie więcej niż 100 złotych). Kilka propozycji leży już na biurku prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, a sam Zarząd Transportu Miejskiego czeka na ich analizę i decyzję.

- Propozycje są rozbieżne, czekamy na decyzje ratusza - mówi nam Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

ZTM już w marcu bieżącego roku chciał podwyżki cen biletów. Pomysł zablokował jednak komisarz w ratuszu Marek Bajdak. 

Propozycja Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie zakładała podniesienia cen biletów papierowych. Bilety normalne miały podrożeć z 3,60 zł na 4 zł, ulgowe z 1,80 zł na 2 zł oraz samorządowe z 2,10 zł na 2,40 zł.

- Chcemy zaproponować także pasażerom bilety czasowe, umożliwiające przesiadanie się pomiędzy liniami. Same zaś linie chce dostosować pod taki rodzaj biletów.

- dodaje Anna Kowalska. 

Już kilka lat temu temat reorganizacji siatki połączeń w Rzeszowie wraz z wprowadzeniem biletów czasowych, np. 20 czy 40 minutowych. Optowali za tym środowiska mieszkańców oraz organizacje pozarządowe. Pomimo prób, nie udało się wtedy zrealizować tych postulatów.

Obecnie pasażer płaci 3,60 zł za bilet jednorazowy, a 88 złotych za bilet sieciowy. Obowiązują także bilety czasowe: godzinny, kosztujący 4 złote oraz dobowy - za 12 złotych. 

Zmiany szykowane przez rzeszowski ZTM miałby wejść w życie od nowego roku. Jak podkreśla dyrektor Kowalska "wszystko zależy od decyzji radnych i prezydenta". Wszystko może wyjaśnić się na sesji Rady Miasta w październiku lub najpóźniej w listopadzie. 

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie obsługuje ponad 60 linii autobusowych, w tym trzy nocne, cztery do stref ekonomicznych oraz siedem realizowanych na mocy umowy do ościennych gmin. 

Operatorem komunikacji miejskiej w stolicy Podkarpacia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy