Reklama

Minister edukacji w Rzeszowie. Będzie protest przeciwko "lex Czarnek", na Kuratorium Oświaty "przybiją tezy"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Minister edukacji w Rzeszowie. Będzie protest przeciwko "lex Czarnek", na Kuratorium Oświaty "przybiją tezy" - Zdjęcie główne

Minister edukacji w Rzeszowie. Będzie protest przeciwko "lex Czarnek" | foto gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów W poniedziałek (3 stycznia) przed południem minister edukacji Przemysław Czarnek zagości w Rzeszowie. Wizyta związana jest ze zwiększeniem, o 3 miliony złotych, subwencji dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kilka godzin później, pod siedzibą Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, odbędzie się protest przeciwko "lex Czarnka".

Przyznana przez Przemysława Czarnka subwencja dla Uniwersytetu Rzeszowskiego zostanie przeznaczona na zakup aparatury do nanospektroskopii (nanoIR). Sprzęt pozwoli uczelni rozszerzyć działalność naukową poprzez prowadzenie badań dotyczących obrazowania pojedynczych komórek nowotworowych uzyskiwanych od pacjentów.  

Tymczasem we wtorek, 4 stycznia, w na komisji edukacji w Sejmie, odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy zmiany prawa oświatowego. "Lex Czarnka" budzi kontrowersje, m.in. poprzez ograniczenie swobody dla dyrektorów szkół, przekazując większe kompetencje kuratorom oświaty. 

Być może Przemysław Czarnek nie zdoła opuścić jeszcze Rzeszowa, kiedy pod Kuratorium Oświaty, znajdującego się w budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, o godzinie 16, zacznie się protest przeciwko proponowanym zmianom. "Tu Obywatele" organizujący wydarzenie, deklarują "przybicie trzech tez", które mówią:

1. Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.
2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną.
3. #LexCzarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski.

- Ponad 100 organizacji społecznych, samorządowych i oświatowych skupionych wokół kampanii Wolna Szkoła zdecydowanie i bezwarunkowo przeciwstawia się #LexCzarnek Nie zgadzamy się na zmianę prawa oświatowego, która ma uczynić ze szkoły narzędzie inżynierii społecznej, modelującej młode pokolenie na potrzebę partii rządzącej - mówia organizatorzy.

-Mówimy NIE upartyjnieniu szkoły, poddaniu jej obsesyjnej kontroli kuratorów i ministra Czarnka, zastraszaniu dyrektorów, nauczycieli, odebraniu wpływu rodzicom i indoktrynowaniu naszych dzieci

- przekonują. 

-Presja ma sens! Wygraliśmy weto, możemy wygrać z Czarnkiem - dodają "Tu Obywatele".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy