Reklama

Miasto zyska kolejne tereny? Zdecydują mieszkańcy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Miasto zyska kolejne tereny? Zdecydują mieszkańcy - Zdjęcie główne

foto Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Niebawem rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami w sprawie przyłączenia do granic miasta Rzeszowa części obszaru sołectwa Racławówka, obszaru sołectwa Malawa oraz obszaru sołectwa Kielanówka z Gminy Boguchwała.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc sukcesywnie dąży do powiększania granic Rzeszowa. Od 2010 roku do miasta przyłączono część Miłocina, Budziwój, Bziankę, Matysówkę, północny Miłocin, a w 2021 roku Rzeszów powiększył się dodatkowo o Pogwizdów Nowy, dzięki czemu liczba mieszkańców wzrosła do 198 tys. 

Dla prezydenta Rzeszowa to wciąż za mało i chce, aby kolejne obszary dołączano do granic miasta. Tym razem chodzi o obszar sołectwa Malawa z Gminy Krasne oraz obszar sołectwa Kielanówka i części obszaru sołectwa Racławówka z Gminy Boguchwała.

- Głównym celem nie jest przekroczenie liczby 200 tys. mieszkańców, ale przyłączenie nowych terenów, dzięki którym miasto mogłoby się dalej rozwijać. 

- przekonuje Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Konsultacje od 8 lutego

Konsultacje z mieszkańcami miasta Rzeszowa będą  przeprowadzane przez udostępnienie ankiet konsultacyjnych i potrwają od 8 do 28 lutego 2021 r. Wyrażenie opinii polega na umieszczeniu w odpowiedniej rubryce: "Jestem za", " Jestem przeciw", " Wstrzymuję się", znaku X i złożeniu podpisu na ankiecie konsultacyjnej.

Ankiety możemy zdobyć w:

- Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa, Ratusz, Rynek 1;

- Punktach Informacyjnych i Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa

- siedzibach Rad Osiedlowych Miasta Rzeszowa;

- siedzibach jednostek organizacyjnych Miasta Rzeszowa;

- Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa (www.bip.erzeszow.pl).

Wypełnione ankiety konsultacyjne mieszkańcy Rzeszowa mogą składać bezpośrednio osobom udostępniającym ankiety konsultacyjne lub w miejscach, z których je otrzymano.

Sąsiednie gminy o poszerzaniu

Burmistrz Boguchwały nie ma najlepszej opinii o planach władz Rzeszowa i uważa je za "nieracjonalne". 

- Wiemy, że władze Rzeszowa za wszelką cenę chcą poszerzać miasto, chociaż obecnie jest to nieracjonalne. Nie zwracają także uwagi na fakt, że mieszkańcy tych terenów (Racławówka czterokrotnie, Kielanówka dwukrotnie), a także sama Rada Ministrów (2010, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020), nie wyrażali zgody na zmianę granic Gminy Boguchwała.

- czytamy w oświadczeniu Wiesława Kąkola, burmistrza Boguchwały. 

Z wyniku konsultacji  przeprowadzonych przez Gminę Boguchwała wynika, że 62 proc. mieszkańców Kielanówki i Racławówki jest przeciw przyłączeniu do Boguchwały, a 36 proc. jest za tym pomysłem (2 proc. wstrzymało się od głosu).

- Prowadzone podczas konsultacji liczne rozmowy i spotkania wskazują, że wielu mieszkańców tych sołectw chce zachowania obecnego stanu. Obawiają się zarówno przyłączenia do miasta Boguchwała jak i do Rzeszowa. 

- dodaje burmistrz.

Zgoła inaczej wygląda sytuacja dotycząca Gminy Krasne, ponieważ Rada Ministrów już wcześniej zdecydowała o tym, że "wyrywanie" poszczególnych sołectw nie ma najmniejszego sensu i jedynym rozwiązaniem jest włączenie całej gminy, jednak radni Rzeszowa w grudniu 2020 roku wycofali z sesji konsultacje ws. przyłączenia gminy Krasne.

Dodajmy, że przyłączenie całej Gminy Krasne wiązałoby się z ponownymi wyborami na stanowisko prezydenta Rzeszowa, w związku z czym radni chcą wrócić do tematu pod koniec obecnej kadencji rady. 

Co o sytuacji sądzi wójt gminy?

- Ja podtrzymuje stanowisko Rady Ministrów, że skończyły się czasy wyrywania poszczególnych sołectw. Miało być poszerzenie o całą gminę, jednak rada miasta zdecydowała inaczej. Myślę, że i tym razem Rada Ministrów zdecyduje podobnie. 

- wyznaje Wilhelm Woźniak, wójt Gminy Krasne. 

Podkreślmy, że to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmie ostateczną decyzję w sprawie przyłączenia wyżej wymienionych sołectw. 

 

rafal.bolanowski@korso.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy