Reklama

Lotniczy kolos Antonov An-225 Mrija wylądował w Rzeszowie-Jasionce! [RAPORT NA BIEŻĄCO, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów An-225 Mrija miał pojawić się w poniedziałek (8 listopada) w godzinach wieczornych. Przylot jednak przełożono, najpierw na czwartek (11 listopada), następnie na sobotę (13 listopada). Wszystko wskazuje, że największy samolot podniebnych przestworzy, pojawi się w Jasionce dzisiejszej nocy (13/14 listopada).

An-225 Mrija miał pojawić się w zeszły poniedziałek (8 listopada) w godzinach wieczornych. Przylot jednak przełożono najpierw na czwartek (11 listopada), następnie na sobotę (13 listopada). Wszystko wskazuje, że największy samolot podniebnych przestworzy pojawi się w Jasionce dzisiejszej nocy (13/14 listopada).

Swoją misję transportową do lotniska w Rzeszowie lotniczy gigant rozpoczął 11 listopada od startu z Kijowa. To ze stolicy Ukrainy, około godziny 8, wyruszył w podróż do chińskiego lotniska w Tianjin. Tutaj dokonano załadunku towaru, którego waga i gabaryty nie umożliwiają innego transportu, niż drogą lotniczą.

Po trwającym kilkanaście godzin załadunku olbrzymiego towaru, którego waga może sięgać nawet około 200-250 ton, przed południem w piątek (12 listopada), samolot wyruszył w drogę do lotniska w Ałmatach w Kazachstanie. Tutaj spędził prawie dobę. 

W sobotę (13 listopada) po godzinie 14 wyruszył w drogę do Rzeszowa. Po drodze maszyna zatrzyma się na tankowanie lotnisku w Baku (w Azerbejdżanie). To od godziny wylotu z tego lotniska, zależeć będzie pora lądowania An-225 w Jasionce. 

Lot An-225 do Baku możesz śledzić na radarze Flightradar24.

Tymczasem na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce lotniczego kolosa wypatrywać będą rzesze fanów lotnictwa i nie tylko. "FunClub Airport Rzeszów" zapowiada przygotowanie specjalnego transparentu powitalnego w języku polskim i chińskim. - Dla uczczenia przybycia na naszą podkarpacką ziemię gościa bardzo specjalnego - zapowiadają.

- Wszyscy miłośnicy lotnictwa zapewne wyrażają zadowolenie, z tego powodu, że największy samolot świata zawita w nasze skromne progi

- dodają miłośnicy rzeszowskiego lotniska.

 

Artykuł aktualizujemy na bieżąco! 

Aktualizacja, godz. 17:30:

Samolot An-225 Mrija wylądował na lotnisku w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Ile potrwa jego tankowanie? 

Aktualizacja, godz. 18:20:

Zgodnie z rozkładem lotów samolot "Marzenie" wystartuje z Baku o godzinie 19:30. W Rzeszowie spodziewany jest obecnie na 23:40.

Szczegóły lotu do Rzeszowa-Jasionki, grafika: Flightradar24.com/screen

Aktualizacja, godz. 19:00:

Jak ustaliła nieoficjalnie nasza redakcja, samolot transportuje około 200 ton konstrukcji aluminiowych do koncernu firm metalurgicznych w Rzeszowie i w strefie ekonomicznej Rzeszów - Jasionka. - Z uwagi na opóźnienie transportu wstrzymano produkcję na linii technologicznej w jednej z firm zlokalizowanych w Rzeszowie - informuje nasz rozmówca. 

Aktualizacja, godz. 19:20:

Antonov An-225 Mrija rozpoczął kołowanie na pas startowym lotniska w Baku. Kolejny - ostatni przystanek - to Rzeszów - Jasionka.

Lot do Rzeszowa możesz śledzić na radarze Flightradar24.com

Aktualizacja, godz. 19:42:

"Marzenie" opuszcza lotnisko w stolicy Azerbejdżanu. Do Rzeszowa ma dokładnie 2 427 kilometrów, około cztery godziny lotu. 

Aktualizacja, godz. 20:30:

Wydarzenie ściąga do Rzeszowa tłumy fanów lotnictwa i nie tylko. Dla tych, którzy nie mogą obejrzeć lądowania na własne oczy, transmisję "na żywo" przygotowuje Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka.

grafika: Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka/Facebook

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka - Link do transmisji na żywo

Aktualizacja, godz. 21:15:

Oczekując na przylot Antonova An-225 Mrija do Rzeszowa warto zaznaczyć, że to dopiero czwarta wizyta podniebnego kolosa w naszym kraju:

    • 14 sierpnia 2003 roku samolot lądował na lotnisku Poznań-Ławica w Poznaniu, dostarczając ważące 128 ton elementy linii produkcyjnej (bęben korujący), dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych w Szczecinku,
    • 3 marca 2005 roku maszyna była w  Katowicach-Pyrzowicach, skąd zabrała 3 helikoptery Mi-2 (na pokładzie miała ich już 5, zabranych wcześniej z Kiszyniowa) do Algierii,
    • 14 kwietnia 2020 roku na Lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, dostarczając z Chin, materiały medyczne do walki z koronawirusem w Polsce (m.in. maseczki medyczne).

(źródło: Wikipedia)

Samolot jest nad Morzem Czarnym.

Tak wyglądają przygotowania do transmisji na żywo z lądowania największego samolotu na świecie w Rzeszowie.

Aktualizacja, godz. 21:50:

- Pomimo, że mieszkam na Ukrainie i An-225 Mrija mógłbym widzieć często w Kijowie, jadę do Rzeszowa. Jestem dumny, że lotnisko w Jasionce przyjmie tego olbrzyma. W ten sposób zapisze się ono w kartach historii. "Mrija" nie wyląduje wszędzie!

- mówi nam Aleksandr Feszczuk, mieszkaniec Ukrainy, który jest właśnie na autostradzie A4, w drodze do Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka. 

Jak zaznacza Feszczuk, nie jest jedynym "przyjezdnym" miłośnikiem lotnictwa, który zawita na Podkarpacie. - Wiem, że fani z Ukrainy mają się u Was pojawić dość licznie - mówi.

Aktualizacja, godz. 22:30:

Antonov An-225 Mrija wkroczył w przestrzeń powietrzną Mołdawi. Następnie jeszcze przelot nad częścią Ukrainy i zawita na podkarpackie niebo. 

grafika: Flightradar24.com/screen

Za około godzinę lotniczy gigant wyląduje na rzeszowskim lotnisku. 

O której wylot samolotu do Kijowa?

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, powrót samolotu do bazy znajdującej się na kijowskim lotnisku zaplanowano na niedzielę (14 listopada) między godz. 14 a 18. Jest to czas orientacyjny, który może ulec zmianie. 

Aktualizacja, godz. 23:00:

Na drodze wojewódzkiej 878 oraz drogach przy Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka widać wzmożony ruch samochodów. To tylko potwierdza, jak dużym zainteresowaniem cieszy się przylot największego samolotu na świecie na Podkarpacie. 

Nad bezpieczeństwem osób postronnych czuwają wspólne patrole policji, straży granicznej i służby ochrony lotniska.

Samolot wkroczy do Polski około 23:15.

grafika: Google Maps/screen

 

TRANSMISJA NA ŻYWO

WITAMY NA PODKARPACIU, WITAMY W POLSCE!

grafika: Flightradar24.com/screen

Punktualnie o 23:12 An-225 Mrija na wysokości Radymna wleciał w przestrzeń powietrzną nad Polską. To już ostatnia prosta!

Aktualizacja, godz. 23:26

Antonov An-225 Mrija wylądował w Rzeszowie-Jasionce!

CZEKAMY NA TWOJE FILMY I ZDJĘCIA: DOMINIK.BAK@KORSO.PL

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy