Reklama

Konrad Fijołek: - Chciałbym być prezydentem wszystkich rzeszowian [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Rzeszów ma prezydenta. W poniedziałek, na specjalnej sesji Rady Miasta Rzeszowa, uroczyste ślubowanie na urząd włodarza stolicy Podkarpacia złożył Konrad Fijołek.

To było święto Rzeszowa. Stolica województwa ma nowego prezydenta. Na sali sesyjnej oprócz radnych Rady Miasta Rzeszowa mogliśmy zobaczyć: posłów Pawła Poncyliusza z Platformy Obywatelskiej i Wiesława Buża z Lewicy, Ewę Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Piotra Pilcha -  Wicemarszałka  Województwa Podkarpackiego, Marka Bajdaka - dotychczasowego pełniącego obowiązki prezydenta Rzeszowa, byłego prezydenta Tadeusza Ferenca, honorowych obywateli miasta, rektorów szkół wyższych, dyrektorów szkół czy samorządowców z całej Polski (m.in. z Krakowa, Katowic, Kielc, Sopotu), a także tych podkarpackich. Zabrakło jednak dwóch ważnych osób, dwóch byłych kandydatów na Prezydenta Rzeszowa Marcina Warchoła i Grzegorza Brauna. 

CZYTAJ TAKŻE:

Nie ulega wątpliwości, że zakończona niedawno kampania prezydencka w Rzeszowie, stała się doskonałą okazją do promocji tego miasta. To, do stolicy Podkarpacia, przyjeżdżały ogólnopolskie media, które w swoich serwisach informacyjnych relacjonowały zaciekły bój o prezydenturę. 

Na tę okoliczność uwagę zwrócił Marek Antas - Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. Antas dziękował wszystkim za wspaniały czas kampanijny, deklarując, że wybory odbyły się w sposób prawidłowy i rzetelny. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej kierował także podziękowania do samych kandydatów, bo to oni sami, stali się powodem tak dużego rozgłosu. 

- Obejmując urząd prezydenta miasta Rzeszowa, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta.

- tymi słowami Konrad Fijołek został zaślubowany na prezydenta miasta.

 
 

Rzeszowianie, to jest Wasze zwycięstwo!

Prezydent Konrad Fijołek swoje wystąpienie rozpoczął od słów podziękowania.

- W najśmielszych snach nie przypuszczałem, że po 20 latach pracy w rzeszowskim samorządzie, przyjdzie mi dziś ślubować mieszkańcom funkcję w roli prezydenta Rzeszowa. To wszystko zawdzięczam mieszkańcom Rzeszowa i za to im dziękuję!

Sukces, o którym często wspominał dziś nowy włodarz Rzeszowa, to wspólna praca z wieloma osobistościami, m.in. poprzednimi włodarzami miasta, marszałkami województwa, kadrą pedagogiczną czy naukową. 

Fijołek deklarował, podobnie jak przez całą kampanię wyborczą, że Rzeszów zasługuje na skok rozwojowy do XXI wieku.

- Nowoczesne miasto musi korzystać z umysłu, potencjału, dorobku, doświadczeń zawodowych i pasji swoich mieszkańców. Co za tym idzie Konrad Fijołek oczekuje, że to sami współmieszkańcy, będą decydować o tym, co dla nich istotne, potrzebne. Tutaj przytoczył kilka najważniejszych punktów programowych, na których oprzeć chce swoje pierwsze działania - współczesne miasta muszą być przede wszystkim nowoczesne, sprytne, mądre, "smart", czyli dostosowujące się rzeczywistości. Po drugie inclusive czyli zachęcające obywateli do tworzenia naszego miasta, po trzecie odporne na wszystkie kryzysy, z którymi będziemy musieli się zmagać.

- deklarował Fijołek.

Nowy włodarz miasta zapowiedział, że chce uporządkować przestrzeń miejską, a temu pomóc ma Architekt Miejski, uchwalenie studnium zagospodarowania przestrzennego. Padły także deklaracje budowy nowych terenów zielonych, dostępnych dla każdego w ciągu 10 minut, w tym z parkami kieszonkowymi (te znalazły się również w programie wyborczym Ewy Leniart), ochrony jakości powietrza, zasobów wodnych, czy szerokorozumianych działań proekologicznych. 

CZYTAJ TAKŻE:

W wypowiedzi Fijołka usłyszeliśmy także zapewnienia dot. poprawy jakości transportu publicznego 

- Więcej ścieżek biegowych, rowerowych, spacerowych, punktów widokowych. Sam tez podkreślał chęć budowy akwaparku (ten obiekt stał na czele programu wyborczego innego kandydata Marcina Warchoła). Wszyscy oczekujemy w Rzeszowie na nowa ofertę kulturalną i ona będzie. Specjalnie ku temu celowi Fijołek zamierza powołać Radę Artystyczną, złożoną z przedstawicieli środowisk kulturalnych i artystycznych. 

Ale Rada Artystyczna to nie wszystko. Kolejnym ciałem doradczym prezydenta Rzeszowa ma być Rada Biznesu, oparta na współpracy z lokalnymi startupami i przedsiębiorcami, tak, żeby wypracowywać nowe kryteria rozowju gospodarczego w mieście. Ostatnimi kwestiami w wystąpieniu programowym Fijołka było zapewnienie rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży, poprzez bogacenie oferty edukacyjnej, a także opieka nad seniorami.

- Będę chciał być prezydentem wszystkich Rzeszowian. Szczegółnie do współpracy zaprosił Ewę Leniart z opozycyjnym klubem radnych Rady Miasta z  Prawa i Sprawiedliwości - zapraszam do rozwóm, do wypracowania porozumienia programowego.

- deklarował Konrad Fijołek, który nawiązał także do swoich konkurentów z wyborów prezydenckich.

 

Czy PiS pomoże Fijołkowi w jego prezydenturze?

Ewa Leniart, główna kontrkandydatka Fijołka w wyborach o urząd prezydenta Rzeszowa, wskazywała, że Rzeszów, jest przede wszystkim stolicą całego regionu.

- To wielkie zwycięstwo, ale i wielkie zobowiązanie, Pana Prezydenta w stosunku do wyborców. Do tego będą potrzebni Panu sprzymierzeńcy, zarówno Rada Miasta, samorządu województwa i rządu.

 - wskazywał za to Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Pilch wskazywał, że na poziomie samorządów najważniejsi są mieszkańcy.

- Rzeszów to duże miasto i oczywiście polityka funkcjonuje na tym poziomie, ale nie chciałbym, żeby polityka zdominowała sprawy samorządowe - mówił. Wicemarszałek podkreślał, że także i wsamym mieście lokowane są środki budżetu województwa, np. na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną. 

Na zaprzysiężeniu Konrada Fijołka na próżno było szukać Marcina Warchoła, którego Tadeusz Ferenc "namaścił" na swojego zastępcę. Sam były prezydent Rzeszowa, pomimo swojej obecności, nie zabrał także głosu. Po nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa Fijołek spotkał się ze swoimi wyborcami na rzeszowskim Ratuszu. Tu również, po raz kolejny, dziękował im za wspaniałe kampanijne chwile i udzielone poparcie. 

Na koniec był spontaniczny chrzest nowego prezydenta miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy