Reklama

Jest wstępny schemat organizacyjny Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. S.T. Architekci

Jest wstępny schemat organizacyjny Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

foto fot. S.T. Architekci

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Schemat organizacyjny Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie był jednym z tematów rozmów podczas piątkowego spotkania roboczego, które odbyło się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim marszałek województwa Władysław Ortyl i rektor uniwersytetu prof. Sylwester Czopek z dyrekcją jednostki i kierownictwem oddziałów klinicznych. Gościem spotkania był poseł Andrzej Szlachta.

O planach organizacji wewnętrznej Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie mówił Prorektor Kolegium Nauk Medycznych prof. Artur Mazur. Uniwersytet Rzeszowski w docelowej strukturze swojego szpitala przewiduje 100-łóżkowe Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego w aktualnej lokalizacji Kliniki Psychiatrii Ogólnej, które ma sprostać potrzebom pacjentów z terenu powiatu rzeszowskiego. Przewidziana jest także Klinika Neurologii zapewniająca kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Kompleks szpitalny ma powstać w gminie Świlcza. 

Dyrektor Janusz Ławiński przedstawił sytuację finansową Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 1, genezę zadłużenia oraz efekty podjętych w I półroczu działań naprawczych w zakresie polityki kadrowej, przychodowej i kosztowej, organizacji pracy i optymalizacji wykorzystania zasobów. Szpital za 2020 rok wygenerował blisko 13,5 straty netto, bez kosztów amortyzacji wynik wynosił 167 tys. zł. Poprzedni rok zakończono  zobowiązaniami wymagalnymi w wysokości 38 mln zł.

Dziś podejmowane działania systematycznie stabilizują sytuację finansową szpitala. Optymalizacja kosztów w zakresie polityki kadrowej pozwoli na uzyskanie oszczędności w kwocie 1,5 mln zł w skali roku. Zwiększono przychody z NFZ o 2 mln zł miesięcznie w stosunku do roku 2020 w ramach zakresów odrębnie finansowanych, a znacznej poprawie uległo rozliczanie świadczeń onkologicznych i procedur z NFZ. Dzięki redukcji zbędnych kosztów osiągnięto efekt 1,5 mln oszczędności (godziny nadliczbowe, zakupy materiałów, obniżenie kosztów transportu pacjentów dializowanych). Poziom zobowiązań wymagalnych szpitala został ustabilizowany i przewiduje się jego redukcję w kolejnych miesiącach.

Wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim i szefami klinik omówione zostały planowane zmiany w strukturze szpitala i ich przyczyny. Dyrektor przedstawił wartości i zakresy realizowanych w tym roku inwestycji o łącznej wartości 160 mln zł (24,6 mln zakup sprzętu i aparatury, 136,5 mln inwestycji w infrastrukturę szpitala).

fot. S.T. Architekci

Zaprezentowano także kierunki rozwoju Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego na Szopena, z uwzględnieniem jego roli jako centrum onkologicznego  i przyszłego szpitala uniwersyteckiego: leczenie nowotworów piersi i gruczołu krokowego, transplantacja komórek krwiotwórczych u pacjentów cierpiących na białaczkę i chłoniaki oraz małoinwazyjne operacje onkologiczne z wykorzystaniem systemów robotycznych. Był też czas na dyskusje i uwagi. Przedstawiciele poszczególnych klinik będą o planach organizacji Szpitala Uniwersyteckiego rozmawiać podczas kolejnych spotkań w węższym specjalistycznym gronie.

fot. S.T. Architekci

- Świlcza jest dobrym miejscem na budowę szpitala uniwersyteckiego ze względu na bliskość miasta i dobre skomunikowanie. Jednocześnie oferuje ciszę i spokój potencjalnym pacjentom. Nie leży w centrum miasta, ale trzeba powiedzieć jasno, że dla szpitala czy oddziału ratunkowego, położenie w centralnej lokalizacji nie jest dobre – wystarczy pomyśleć o tym jak to wydłuża czas przejazdu karetki.

– mówił, cytowany przez portal Mój Rzeszów, wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic.

Gmina Świlcza przekazała Uniwersytetowi Rzeszowskiemu działkę o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Szpital powstanie w okolicach drogi ekspresowej S19, drogi krajowej 94, blisko zjazdu z autostrady A4 Rzeszów - Zachód. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy