Reklama

Jazda rowerem tunelem kolejowym? Lepiej nie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jazda rowerem tunelem kolejowym? Lepiej nie! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Ta sprawa nie dotyczy tylko Rzeszowa, gdzie tunel kolejowy łączy dwa osiedla i jest "przeprawą" dla mieszkańców, ale problem dotyka wszystkich takich rozwiązań. Straż Ochrony Kolei wydała jasne stanowisko dotyczące poruszania się cyklistów po podziemnych przejściach.

Od kilku już miesięcy dla podróżnych dostępny jest wyremontowany dworzec PKP w Rzeszowie. Nad torami zlikwidowana została zabytkowa kładka dla pieszych, a nową formę przeprawy pomiędzy peronami, przybrało podziemne przejście. Tunel jednak wykorzystują także mieszkańcy, łączy on bowiem dwa rzeszowskie osiedla Tysiąclecia i Śromieście. Korzystają z niego nie tylko piesi, ale także i rowerzyści czy rolkarze. 

To nie podoba się funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei. Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 kwietnia 2021 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych, tunel jest przejściem tylko dla pieszych. Nie mogą go wykorzystywać ani rowerzyści, ani poruszający się na rolkach, deskach itp.

Funkcjonariusze rzeszowskiej Straży Ochrony Kolei wzięli się zatem za kontrolę. Tylko w lipcu wystawili kilka mandatów i udzielili kilkunastu pouczeń.

– Musimy egzekwować prawo, bo pasażerowie czują się zagrożeni przez rowerzystów i rolkarzy jeżdżących tunelem pod peronami dworca

– mówił Jerzy Brodowski, szef Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu, w wypowiedzi dla Super Nowości.

– Zwróciliśmy się do spółki zarządzającej tunelem w Rzeszowie, aby umieścili dodatkowe tablice z zakazem jeżdżenia tym przejściem podziemnym.

- dodawał.

Oczywiście jest sposób, żeby mandatu uniknąć - rower należy przeprowadzić. Tunel w Rzeszowie liczy około 140 metrów.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że takie stosowne przepisy istnieją. Służby kolei prowadzą stosowne akcje edukacyjne, żeby przypadków łamania przepisów prawa, było jak najmniej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy