Reklama

Zniszczyli zabytkowy kościół w Rzeszowie i pobili proboszcza. Na jakim etapie jest śledztwo prokuratury?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Zniszczyli zabytkowy kościół w Rzeszowie i pobili proboszcza. Na jakim etapie jest śledztwo prokuratury? - Zdjęcie główne

Zdewastowali zabytkowy kościół i pobili proboszcza. Wkrótce staną przed sądem | foto Google Street View

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Dobiega do końca śledztwo rzeszowskiej prokuratury w sprawie bulwersującej sprawy libacji alkoholowej w zabytkowym kościele na ulicy Podleśnej w Rzeszowie (osiedle Budziwój). Dwóm młodym mężczyznom, za dewastację świątyni i pobicie proboszcza, grozi po 8 lat pozbawienia wolności.

Jeszcze w tym miesiącu (w listopadzie) do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafia akty oskarżenia przeciwko Mikołajowi K. oraz Pawłowi S., którzy w marcu tego roku, na osiedlu Budziwój, zdewastowali zabytkowy kościół z 1905 roku, a na końcu pobili proboszcza. 

Libacja alkoholowa w świątyni. Zniszczono wnętrze kościoła z 1907 roku

Do wstrząsających opinię publiczną wydarzeń, doszło 3 marca w Rzeszowie. Przed południem, jedna z mieszkanek domu, sąsiadującego z zabytkowym kościołem, zawiadomiła proboszcza parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie, o niepokojącej sytuacji. Jej zdaniem przez okna zabytkowej świątyni na zmianę wchodzą i wychodzą dwa mężczyźni. Zaalarmowany proboszcz udał się na miejsce. To, co zobaczył, było szokujące.

- Po otworzeniu drzwi i wejściu do wnętrza zauważył dwóch młodych mężczyzn, a także liczne ślady brunatno – czerwonej substancji zarówno na posadzce, jak i na wyposażeniu i ołtarzu głównym, połamane krzesła, przestawione ławy kościelne, zniszczony ołtarz boczny oraz puste butelki po alkoholu

- informuje Paweł Król, z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Nadto proboszcza najpierw zastraszano pozbawieniem życia, a w ostateczności go pobito. 

Kościół pochodzący z 1907 r. wpisany jest na listę Rejestru Zabytków, zaś jego wyposażenie na listę Rejestru Zabytków Ruchomych. Konserwator Zabytków wycenił straty na kwotę nie mniejszą niż 10 000 złotych.

Głupota czy celowe działanie? 

Zatrzymani jeszcze tego samego dnia 18-letni Mikołaj K. i 20-letni Paweł S., mieszkańcy powiatu rzeszowskiego, zostali przesłuchani. Podejrzany Paweł S., nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów  i odmówił złożenia wyjaśnień. Jego kolega Mikołaj K. przyznał się do dokonanych czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Śledczy nie wskazali jednak jak dotąd konkretnych motywów działania sprawców. 

Obydwaj młodzi mężczyźni przebywali w trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Obecnie na proces oczekują na wolności. 

Jak zapewnia Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie akty oskarżeń przeciwko Mikołajowi K. i Pawłowi S. do sadu trafią jeszcze w tym miesiącu. 

Mężczyznom postawiono zarzuty popełnienia trzech przestępstw: zniszczenia budynku oraz wyposażenia zabytkowego budynku, wdarcie się do wnętrza zabytkowego budynku, kierowanie gróźb pozbawienia życia pod adresem księdza proboszcza, a Mikołajowi K. dodatkowo został ogłoszony czwarty zarzut popełnienia przestępstwa spowodowania obrażeń na duchownym, poprzez zadawanie mu uderzeń pięściami po głowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy