reklama

Biznesowy Rzeszów szykuje się na Dni Przemysłu Kosmicznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Biznesowy Rzeszów szykuje się na Dni Przemysłu Kosmicznego - Zdjęcie główne

To pierwsze wydarzenie promujące przemysł kosmiczny na Podkarpaciu. | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Już 22-23 lutego Polska Agencja Kosmiczna wspólnie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego zapraszają do Jasionki na Dni Przemysłu Kosmicznego „ESA BIC Poland – Catch the Star in Rzeszów”. Potencjał kosmiczny zaprezentują m.in. podkarpackie firmy, a w programie jest inauguracja projektu polskiego Inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC w Rzeszowie oraz przedstawienie wsparcia, na jakie mogą liczyć firmy rozwijające takie technologie.
reklama

Przemysł kosmiczny rozwija się w Polsce coraz prężniej, a technologie kosmiczne są wykorzystywane w coraz szerszym zakresie także do rozwoju nowych produktów i usług różnych branż. Tak jest także w województwie podkarpackim, które lotnictwo i kosmonautykę wskazuje jako pierwszą regionalną specjalizację.

Wciąż jednak wiele firm, które w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenie mogłyby zaangażować się w działalność związaną z sektorem kosmicznym, nie wie, jak zacząć. Dlatego Polska Agencja Kosmiczna wspólnie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego i Samorządem Województwa Podkarpackiego zaprasza przedsiębiorców, startupowców, wynalazców i wszystkich zainteresowanych technologiami kosmicznymi 22-23 lutego do Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS w Jasionce na Dni Przemysłu Kosmicznego „ESA BIC Poland – Catch the Star in Rzeszów”.

Otworzy je prof. Grzegorza Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Program wydarzenia jest bogaty i stwarza okazję do zacieśnienia współpracy i integracji środowisk naukowych i biznesowych różnych branż, wymiany informacji i doświadczeń. 

Pierwszego dnia będzie mowa o szansach rozwoju i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, ale także o zastosowaniu technologii kosmicznych na Ziemi, m.in. w zarządzaniu kryzysowym w woj. podkarpackim. Debatę o polskich sukcesach w technologiach kosmicznych poprowadzi prof. Andrzej Majka z Politechniki Rzeszowskiej, a swoje osiągnięcia przedstawią takie firmy jaki: Scanway, Vigo Photonics, WiRan, Rectangle i Ultratech. Doświadczeniami podzieli się Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

Zaprezentuje się również Klaster Technologii Kosmicznych. O tym, jak technologie kosmiczne mogą pomóc w rozwoju biznesu i jak wygląda transfer technologii między dużymi i małymi firmami oraz agencjami kosmicznymi opowie broker technologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednym ze sztandarowych projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce jest stworzenie nad Wisłą centrum inkubacji biznesowej ESA BIC. Właśnie w Rzeszowie utworzono jedno z dwóch konsorcjów regionalnych, które udzielą wsparcia startupom chcącym rozpocząć współpracę z podmiotami z branży kosmicznej. Inauguracji tego projektu dedykowano drugi z Dni Przemysłu Kosmicznego – czwartek 23 lutego.


- W ciągu pięciu lat pomożemy rozwinąć się 10 startupom wykorzystującym technologie kosmiczne w różnych sektorach gospodarki. Otrzymają one m.in. 50 tys. euro dofinansowania oraz szerokie wsparcie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i naszych partnerów. Podczas inauguracji projektu na Dniach Przemysłu Kosmicznych w Rzeszowie opowiemy o zasadach działania inkubatora ESA BIC Poland, rodzaju wsparcia oferowanego startupom  i przedstawimy uczestników konsorcjum regionalnego.

– zapowiada Barbara Kostyra, zastępca dyrektora PPNT Aeropolis i koordynator projektu ESA BIC Poland w Rzeszowie.

Będzie też mowa o Funduszach ESA na projekty biznesowe, oraz o tym, jak wykorzystując technologie kosmiczne rozwijać ciekawe, innowacyjne biznesy. Takim przykładem jest jeden ze zwycięzców festiwalu startupów Carpathian Startup Fest 2022 - firma AstroTectonik, która pracuje nad detektorami promieniowania kosmicznego, by stworzyć globalny system ostrzegania przed trzęsieniami ziemi. Jej działalność, jak i pomysły innych firm goszczących na Dniach Przemysłu Kosmicznego mogą być źródłem cennej wiedzy i inspiracji. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama