Reklama

Apel wojewody o zwolnienie przedsiębiorców z koncesji na alkohol

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Apel wojewody o zwolnienie przedsiębiorców z koncesji na alkohol - Zdjęcie główne

Na zdjęciu Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki | foto Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaapelowała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z regionu, o zwolnienie podmiotów gospodarczych z opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oraz o zwolnienie z podatku od nieruchomości za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 r.

Zgodnie z art. 31 zzca ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…), rada gminy może w drodze uchwały zwolnić z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, należnej w 2020 r. lub w 2021 r. lub przedłużyć termin na jej wniesienie. Samorząd może przyznać także zwrot określonej części opłaty pobranej już od przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazowo opłatę.


Apel wojewody

– Z uwagi na trwającą pandemię, wiele osób prowadzących działalność gospodarczą znalazło się w trudnej sytuacji. Szczególnie cierpi branża gastronomiczna. Przedsiębiorcy nie mogą korzystać z posiadanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, ale muszą je opłacać.

 – napisała wojewoda Ewa Leniart.

W ubiegłym roku taką opłatę w Rzeszowie uiściło 563 podmioty, z czego 236 to przedstawiciele gastronomii. Średnio przedsiębiorcy wpłacili do kasy miejskiej ponad 9 tys. zł.

– To niewątpliwe znacząca kwota w budżecie miejskim. Natomiast dla przedsiębiorców może stanowić o ich być albo nie być .

– dodaje Ewa Leniart.

Przywołane wyżej przepisy przewidują również możliwość wprowadzenia przez rady gmin, fakultatywnego  zwolnienia z podatku od nieruchomości za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 r. Ta sama ustawa dopuszcza także przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w wybranych miesiącach pierwszego półrocza 2021 r. 

Powyższe możliwości dotyczą wskazanych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu pandemii COVID-19.

– Proszę Państwa oraz organy uchwałodawcze w Państwa gminach o skorzystanie z powyższych rozwiązań prawnych i udzielenie wsparcia lokalnym przedsiębiorcom w dobie epidemii. Taka inicjatywa w wielu przypadkach pozwoli uratować miejsca pracy. 

– pisze Ewa Leniart.

Dodajmy, że do zwolnienia przedsiębiorców z opłaty niezbędną będzie zgoda poszczególnej rady miasta czy gminy. 

Jakie stawki?

Aktualnie ustawa przewiduje pewne progi sprzedażowe, które wyznaczają podstawową stawkę:

• 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa,

• 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa),

• 2100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu.

Jeżeli lokal przekroczy ww. progi sprzedaży danego typu alkoholu, musi się liczyć z dodatkowymi kosztami:

• powyżej limitu 37,5 tys. zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa - wnosi opłatę w wysokości 1,4 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim (tj. w styczniu 2021 r. będzie to wyliczone za sprzedaż w 2020 r.);

• 37,5 tys. zł dla napojów alkoholowych o zawartości od 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) - wnosi w wysokości 1,4 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim;

• 77 tys. zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu - wnosi opłatę w wysokości 2,7 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy