Reklama

Antony Blinken w Rzeszowie: USA szykują dużą pomoc finansową dla Polski i Ukrainy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinkien przyleciał w sobotę do Rzeszowa. W stolicy Podkarpacia rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Rozmawiano o sytuacji na Ukrainie oraz bezpieczeństwie Europy.

Antony Blinken w Rzeszowie: będziemy wzmacniać obecność żołnierzy na wschodniej flance NATO

W sobotę (5 marca) do Rzeszowa przyleciał szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken. Podczas spotkania najpierw z premierem Mateuszem Morawieckim, następnie z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniewem Rauem, omawiali sytuację na Ukrainie oraz kryzys humanitarny uchodźców.

Blinken podkreślał, jak ważne dla NATO i Stanów Zjednoczonych jest dziś zagwarantowanie pokoju, wolności i bezpieczeństwa.

- Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie, dlatego będziemy trzymać się razem, przy wsparciu Ukrainy, wobec dokonanej z premedytacją, bezprawnej i niesprowokowanej inwazji - mówił. 

Szef amerykańskiej dyplomacji dziękował polskiemu rządowi za dużą pomoc humanitarną, wobec kryzysu uchodźczego. Przekazał także, że USA szykują dużą pomoc w walce ze skutkami wojny na Ukrainie. 

- Jeśli chodzi o wsparcie dla Polski i innych krajów, administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o 2,75 miliarda dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce - poinformował Antony Blinken. 

Premier: Wojska NATO na wschodniej flance to bezpieczeństwo dla Polski

Mateusz Morawiecki, kolejny raz w tym tygodniu, gościł na Podkarpaciu. W Hotelu Bristol w Rzeszowie rozmawiał  z Antonym Blinkenem o wzmocnieniu sił militarnych wschodniej flanki NATO. 

- Dzisiaj już ta obecność (wojsk NATO - przyp. redakcja) jest bardzo rozległa. Mamy ponad 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich i zabiegamy o to, żeby było tutaj ich jak najwięcej. Zabiegamy także o odpowiedni sprzęt wojskowy, który trafia do nas cały czas, żeby bronić naszego nieba, żeby być jeszcze bardziej bezpiecznym - mówił premier. 

Morawiecki zwracał także uwagę Blinkenowi, że sankcje powinny być daleko idące.

- Rozmawialiśmy o tym, aby sankcje były szczelne, to znaczy, żeby nie było banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT, aby zamrożenie aktywów było możliwie szerokie 

"Polska nie uzna nigdy zmian terytorialnych Ukrainy"

Z Blinkenem spotkał się także Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. 

- Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych wskutek bezprawnej agresji. Będziemy domagać się ścigania przestępstw wojennych - zapowiedział Rau. 

Szef polskiego MSZ zapowiedział, że działania Putina na Ukrainie mają znamiona zbrodni wojennych. 

- Sposób, w jaki Rosja przeprowadza atak i chęć złamania ukraińskiego oporu, środkami, które terroryzują społeczność, strzelając do obszarów zamieszkałych, elektrowni jądrowych i do pojazdów niewojskowych, to złamanie prawa międzynarodowego - mówił. 

- Polska okazała hojność, przywództwo i zdecydowanie. Jesteśmy wdzięczni za te podstawy współpracy, które zbudowaliśmy w ciągu dziesięcioleci - podsumował wizytę w Rzeszowie Antony Blinken.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy