reklama

Alkohol na sesji Sejmiku Województwa Podkarpacia? Policja zbadała alkomatem zarząd województwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Anna Magda /Biuro Prasowe UMWP

Alkohol na sesji Sejmiku Województwa Podkarpacia? Policja zbadała alkomatem zarząd województwa - Zdjęcie główne

foto Anna Magda /Biuro Prasowe UMWP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Tego jeszcze nie było. Podczas posiedzenia Sejmiku Województwa Podkarpackiego pojawiły się domysły, że zarząd, w tym marszałek Władysław Ortyl, może być pod wpływem alkoholu. Na sesji, która odbywała się w Urzędzie Marszałkowskim przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie, pojawiła się policja z alkomatem.
reklama

To była nadzwyczajna sesja sejmiku podkarpackiego. Policjanci wezwani przez Jacka Kotulę, radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego V i VI kadencji. Radny, kiedyś reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, dziś będący niezrzeszony, w totalnej opozycji do marszałka Ortyla, postanowił sprawdzić stan trzeźwości zarządu województwa. 

Badanie alkomatem zarządu województwa 

Na miejsce przybyła policja z urządzeniem sprawdzającym poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Radnego Kotulę wzburzył fakt, kiedy w 2020 roku w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie stracił pracę prof. Krzysztof Gutkowski. Radni na poniedziałkowej sesji głosowali nad uchwałą "wyjaśnienia działań podejmowanych przeciwko prof. Krzysztofowi Gutkowskiemu". 

Policjanci z Rzeszowskiej Komendy Miejskiej pojawili się na sesji. Sprawdzali stan trzeźwości m.in. marszałka województwa. Badanie alkomatem wykazało 0,00 promila. Następnie przebadana została Ewa Draus (0,00) oraz Piotr Pilch (0,00). Badanie wykazało, że zarząd nie spożywał alkoholu. 

Mamy prawo to sprawdzić

Jacek Ćwięka, prawa ręka Grzegorza Brauna z Konfederacji razem z Małgorzatą Zych, byli odpowiedzialni za wezwanie policji. 

-  To nie jest żadna polityczna zemsta, tylko obywatelski obowiązek każdego z nas. Mamy prawo wymagać oraz żądać sprawdzania, aby wybrani przez nas radni, wypełniali woje obowiązki w stanie trzeźwym.

- komentuje Jacek Ćwięka, dyrektor rzeszowskiego biura poselskiego Grzegorza Brauna. 

Małgorzata Zych na swoim Facebooku tak opisała całą akcję: - W nawiązaniu do słów Piotra Pilcha o naszym zgłoszeniu na policję podejrzenia nietrzeźwości członków zarządu, spełniłam swój obywatelski obowiązek, mając pełne podstawy ku temu aby podejrzewać, że Marszałek Województwa oraz część zarządu są pod wpływem alkoholu. Obliguje nas do tego ustawa, uchwalona na rzadów PiSu. Na sesji sejmiku, nie chciano mnie również dopuścić do głosu, bo jak powiedział pan radny Pilch, będę kandydować w wyborach. 

- U żadnej z przebadanych osób nie wykryto obecności alkoholu. Wspomniane osoby rozważają podjęcie kroków prawnych w związku z nieuzasadnionym pomówieniem funkcjonariuszy publicznych o spożywanie alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych

- wyjaśnił Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Jubileusz marszałka

Minęło 10 lat od wyboru Władysława Ortyla na Marszałka Województwa Podkarpackiego. Swój jubileusz świętował marszałek podczas sesji. Były gratulacje, życzenia, kwiaty, wspólne zdjęcia, jubileuszowy film oraz przemowy, podsumowujące dekadę marszałka Władysław Ortyla.   

- Minione 10 lat to czas wielu wyzwań i ciężkiej pracy, kolejnych zarządów województwa oraz  kadencji samorządu województwa. Nasz region w tym czasie bardzo się zmienił i jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem mieć w tych zmianach swój udział oraz wpływ.

– mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie majowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. 

Z okazji jubileuszu marszałka Ortyla na sali gromadzącej regionalny parlament zabrzmiały dźwięki w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Tarnobrzegu. Stało się tak dlatego, że w czasie majowej sesji świętowano 70-lecie odkrycia złóż polskiej siarki w rejonie Tarnobrzega.

- Byłem senatorem i zamieniłem miejsce w Senacie RP na codzienne wyzwania dotyczące setek i tysięcy codziennych decyzji mających wpływ na rozwój Podkarpacia. Przez te dziesięć lat miałem okazję pracować z kilkoma zarządami oraz kolejnymi sejmikami. Na pewno był to czas wielu działań, wielu emocji dyskusji oraz wielu przemian. Obdarzono mnie wielkim zaufaniem, za co dziękuję i Prawu i Sprawiedliwości i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Robiłem i robię wszystko, aby tego zaufana nie zawieść i najlepiej jak to możliwe wykorzystać ten czas dla dobra Podkarpacia. 

- opowiadał Władysław Ortyl.

Gośćmi sesji sejmiku województwa byli między innymi: posłowie na Sejm RP  Krzysztof Sobolewski, Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, a także Łucja Mirowska-Kopeć oraz Jan Kopeć ze Związku Klubów Polskich ze Stanów Zjednoczonych.   

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama