Reklama

372 miliony złotych na inwestycje w Rzeszowie. Radni przyjęli budżet miasta na 2022 rok

Opublikowano: wt, 14 gru 2021 18:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów We wtorek rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli budżet miasta na 2022 rok. Przyszłoroczne wydatki zaplanowano na 1,76 miliarda złotych, z czego prawie 372 miliony zarezerwowano na inwestycje.

- Jestem niezmiernie zadowolony z tego, że mój pierwszy, jako prezydenta miasta, budżet został przyjęty przez radnych jednomyślnie – powiedział tuż po głosowaniu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, dziękując za poparcie przygotowanego przez niego projektu. 

Wydatki miasta w 2022 roku zaplanowano na prawie 1,76 mld zł, aż blisko 372 mln zarezerwowano na inwestycje. Pieniądze przeznaczone zostaną na kontynuację już prowadzonych zadań oraz rozpoczęcie nowych. 

Duży nacisk ma być postawiony na zieleń, rekreację i kulturę. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie otrzyma o 6,5 mln złotych więcej niż w obecnym roku, a jego budżet w 2022 r. wyniesie ponad 30,5 mln zł. Dwukrotnie więcej pieniędzy dostaną stowarzyszenia i fundacje prowadzące działalność kulturalną. 60 mln zł przewidziano na rozpoczęcie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, a 1,5 mln przygotowano na dokumentację dotyczącą budowy w Rzeszowie aquaparku.

Inwestycje drogowe i oświatowe w Rzeszowie w 2022 roku

Sporo pieniędzy w zbliżającym się roku Rzeszów przeznaczy na inwestycje drogowe. Wśród najważniejszych wymieniane są:

  • kontynuacja przebudowy układu szesnastu ulic w śródmieściu - ponad 30 mln zł w budżecie miasta,
  • przebudowa skrzyżowania al. Okulickiego z Wyzwolenia - ponad 8 mln zł,
  • budowa dwóch wiaduktów, pierwszy połączy ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej - 600 tys. zł na dokumentację, drugi ma powstać nad torami przecinającymi ul. Langiewicza - 20 tys. zł na koncepcję.
 

Miasto cały czas planuje też inwestować w edukację. W 2022 r. rozpocząć ma się rozbudowa szkół na osiedlach Staromieście i Matysówka, planowane są też przygotowania do rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej w Rzeszowie. 

– Do przyszłorocznego budżetu wprowadziliśmy wiele inwestycji, pomimo sytuacji, w której znalazły się samorządy. Czasy dla nich nie są obecnie łatwe. Zmieniła się polityka podatkowa państwa, w wyniku której do budżetów gmin wpływa mniej pieniędzy. Z własnych środków musimy pokrywać część wydatków na edukację. Żyjemy także w czasach COVID-19, co także przekłada się na niższe dochody gmin. Mamy do czynienia z podwyżkami cen energii, paliw, inflacją. Pomimo tego udało się przygotować budżet ambitny, który zapewnia kontynuację ważnych inwestycji oraz wiele nowych. Przygotowując go starliśmy się równomiernie  rozłożyć akcenty, tak, aby każda z dziedzin życia została doceniona

– podsumowuje Konrad Fijołek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.