Wystarczy rzut oka na zebrane przez wiele źródeł dane statystyczne, by stwierdzić, że astygmatyzm dotyka co trzeciego pacjenta, u którego zdiagnozowano jakąkolwiek wadę wzroku. Można to śmiało przyrównać do krótkowzroczności lub dalekowzroczności jako problemów, które pojawiają się równie często, jednak astygmatyzm z reguły występuje w parze z nimi. Skutecznym sposobem na walkę z tą wadą jest używanie specjalnych soczewek kontaktowych. Co trzeba o nich wiedzieć? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Czym jest astygmatyzm?
Niektóre osoby z wadami wzroku borykają się z problemem, jakim jest nieregularność kształtu rogówki oka. Inaczej nazywana przez specjalistów niezbornością rogówkową czy też bardziej znanym astygmatyzmem. W tym przypadku rogówka nie jest idealnie okrągła, a jej krzywizny nieznacznie różnią się od siebie. To, jak bardzo widać tę różnicę, zależy od miejsca pomiaru. Całość problemu powoduje zaburzenie funkcji ogniskowej promieni światła - przy zdrowej soczewce skupiają się one w jednym punkcie, natomiast w przypadku astygmatyzmu w dwóch osiach. Konsekwencją takiego problemu jest odbieranie obrazu przez osoby z astygmatyzmem jako niewyraźny, natomiast brzegi przedmiotów, zamiast mieć ostre krawędzie, mają je rozmyte lub nawet podwójne. Z tego względu astygmatyzm jest chorobą, podczas której niezbędna jest specjalna korekcja wzroku przy użyciu okularów lub soczewek torycznych. Warto jednak wiedzieć, że mimo wielu badań wciąż nie do końca wiadomo, co powoduje astygmatyzm. Z reguły jest to wada dziedzina, jednak występuje także jako wada nabyta, choć w zdecydowanie mniejszej częstotliwości. Wówczas astygmatyzm może być związany z mechanicznym uszkodzeniem rogówki lub charakterystycznymi chorobami, takimi jak cukrzyca lub stożek rogówki.
Astygmatyzm - jak go rozpoznać?
Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że wada wzroku, jaka nas dotknęła, to astygmatyzm. Przy niezborności ostrość widzenia zostaje pogorszona zarówno w dali, jak i w bliży. Gdy tak się dzieje, soczewki toryczne powinny być używane codziennie. Astygmatyzm może objawiać się także mrużeniem oczu, przekrzywianiem głowy podczas czytania czy bólem głowy w okolicy płatu czołowego. Niewyraźne kontury, które zaburzają codzienne funkcjonowanie czy poczucie przestrzeni, to także jeden z objawów niezborności. Jak rozpoznać astygmatyzm? Otóż w specjalistycznym salonie możemy spodziewać się pomiaru rogówki, zwanego inaczej keratometrią, lub mapowania gałki ocznej w postaci badania komputerowego.
Soczewki toryczne – rodzaje
W dobrze zaopatrzonym punkcie (jak sklep internetowy) możemy oczekiwać dużego wyboru soczewek torycznych. Będą różnić się między sobą zarówno materiałem, jak i modalnością czy krzywizną. Jednym z polecanych produktów jest linia Biofinity toric, chętnie kupowana przez wielu klientów borykających się z problemem, jakim jest astygmatyzm. Co więcej, wiele soczewek będzie różnić się między sobą także pod kątem twardości. Warto zwrócić uwagę na dwutygodniowy wyrób w postaci specjalnych soczewek dla astygmatyków dostępnych na stronie http://www.swiatsoczewek.com/acuvue-oasys-for-astigmatism-6-szt. Wykorzystanie soczewek w życiu codziennym daje możliwość zarówno korekcji wzroku, jak i zmiany wyglądu. Pozostałych rodzajów produktów torycznych można z powodzeniem szukać na stronie swiatsoczewek.com, by dobrać takie, które idealnie będą pasować do naszej sytuacji.