Co to jest biopsja i jak się do niej przygotować?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest biopsja i jak się do niej przygotować? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Biopsja jest inwazyjnym zabiegiem diagnostycznym polegającym na pobraniu materiału biologicznego z tkanek prawdopodobnie zmienionych chorobowo. Pobrany materiał tkankowy ocenia się w trakcie badania histopatologicznego. Jest to badanie mikroskopowe umożliwiające ocenę charakteru procesu chorobowego. Materiał biologiczny pobrany podczas biopsji jest używany głównie do badań morfologicznych, wirusologicznych i biochemicznych. Badanie ze względu na swoją skuteczność jest wskazane w szczególnie w diagnostyce nowotworów. Biopsje wykonuje się w przypadku, gdy na podstawie badania klinicznego i badań diagnostycznych nie ma całkowitej pewności diagnozy. Biopsja pozwala potwierdzić czy w danej tkance są obecne zmiany chorobowe czy ich brak.

Rodzaje biopsji

 

Biopsja jest stosowana w medycynie od XVII wieku. Rozwinęło się wiele sposobów i metod biopsyjnych. W zależności od sposobu dotarcia do danej tkanki rozróżniamy biopsje: przezskórną, laparoskopową, otwartą i endoskopową. Najczęściej stosowane w praktyce ambulatoryjnej jest biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) wykonywana jest za pomocą cienkiej igły o średnicy ok. 0,6 mm pod kontrolą USG. Najczęściej wykonywana jest bez znieczulenia. Biopsja gruboigłowa polega na wycięciu fragmentu tkanki igłą o średnicy od 12 mm, pod kontrolą USG, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. W praktyce ginekologicznej stosowana jest metoda biopsji rysowej. Polega na pobraniu za pomocą specjalnej łyżeczki fragmentu tkanki. Biopsja wycinkowa polega na chirurgicznym pobraniu fragmentu tkanki chorej a biopsja wycinająca polega na usunięciu całej podejrzanej tkanki.

 

Wskazania do biopsji

 

Biopsja jest zlecana przez lekarza na podstawie badania klinicznego i innych badań diagnostycznych w celu stu procentowego potwierdzenia diagnozy. Badania obrazowe w wielu przypadkach wymagają potwierdzenia postawionej diagnozy. Badanie histopatologiczne materiału pobranego podczas biopsji, bezpośrednio ze zmienionych chorobowo tkanek, daje jednoznaczne potwierdzenie diagnozy i umożliwia zastosowanie odpowiednich procedur medycznych. Najczęściej biopsje wykonuje w sytuacji podejrzenia u pacjenta zmian nowotworowych. Często wykonywane są biopsje piersi, tarczycy, wątroby, węzłów chłonnych i zmian podskórnych o charakterze guza. Podejrzane zmiany na powierzchni skóry diagnozuje się za pomocą biopsji wycinkowej.

 

Jak i gdzie można wykonać biopsję?

 

W warunkach ambulatoryjnych wykonanie biopsji w większości przypadków nie wymaga specjalnych przygotowań. Lekarzowi należy przedstawić poprzednie wyniki USG oraz poinformować go o przyjmowanych lekach. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG, jęli to konieczne w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu zakłada się opatrunek i uciska miejsce nakłucia, aby zapobiec powstawaniu krwiaka. Możliwe powikłania to krwiak i ból ustępujący po kilku godzinach. Sporadycznie mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca. Badanie można wykonać w dobrze wyposażonych centrach medycznych jak na przykład ambulatoria Scanmed S.A. w wielu miastach Polski. Zobacz: https://scanmed.pl/oferty/biopsje.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE