Charakterystyka rynku pracy w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Charakterystyka rynku pracy w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Rzeszów to największa aglomeracja w południowo-wschodniej Polsce charakteryzująca się prosperującą gospodarką i rozwijającą się infrastrukturą. W miasto to inwestują zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy, przez co powstaje wiele miejsc pracy. Jak dokładnie wygląda kwestia zatrudnienia w Rzeszowie? Jacy specjaliści są poszukiwani, a których jest za dużo? Warto na to spojrzeć.

Jakie firmy funkcjonują w Rzeszowie?

Przyglądając się temu wielkiemu ośrodkowi gospodarczemu i rejestrom REGON na czas: luty 2022 roku, działa tutaj aż 32,577 przedsiębiorstw. Dzielą się one na bardzo duże, duże, średnie, małe i mikro, gdzie najwięcej jest oczywiście tych ostatnich. W Rzeszowie znaleźć można aż 10 bardzo dużych podmiotów gospodarczych, w których każdy zatrudnia co najmniej po 1000 osób. Wielkie korporacje jednak nie przejęły jeszcze całkowicie rynku pracy – znajduje się tutaj również aż 794 małych i 31527 mikro przedsiębiorstw, które świetnie sobie radzą.

Jak wygląda podział na poszczególne branże? Od najwyższego procenta wszystkich podmiotów, wygląda to następująco:

  • handel i naprawa pojazdów,
  • działalność naukowa, profesjonalna i techniczna,
  • budownictwo,
  • opieka i pomoc zdrowotna oraz społeczna,
  • informacja i komunikacja,
  • usługi.
Wiedząc już co nieco o branżach i przedstawiających je w Rzeszowie firmach, warto spojrzeć na poszukiwanych specjalistów. Kogo brakuje?

Kogo poszukuje Rzeszów?

Mówiąc o obszarach deficytowych, mówimy o takich stanowiskach, na które nie ma wystarczającej liczby kandydatów. Oznacza to, że każdy zainteresowany ma stosunkowo wysokie szanse na znalezienie zatrudnienia, gdyż konkurencja jest niewielka, a pracodawcy starają się nie zawyżać wymagań. Takie stanowiska można łatwo znaleźć na: https://www.aplikuj.pl/praca/rzeszow

Które ze specjalności są deficytowe w Rzeszowie? 

  • Branża IT – brakuje tutaj tak naprawdę każdego specjalisty z tej dziedziny, a w szczególności projektantów i administratorów baz danych, programistów, pracowników handlu internetowego i administratorów stron internetowych. 
  • Branża budowlana – z racji na to, że Rzeszów wciąż się rozwija infrastrukturalnie, brakuje tutaj zarówno pracowników budowlanych bez wykształcenia, jak i murarzy, tynkarzy, cieśli i stolarzy. Trudno również ze znalezieniem odpowiedniej ilości operatorów i mechaników sprzętów do robót ziemnych. Kadra kierownicza też potrzebuje ludzi.
  • Branża medyczna i opiekuńcza – niewielu jest lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy szukaliby zatrudnienia w Rzeszowie. 
Nie można też zapomnieć o elektrykach, elektromechanikach i elektromonterach. Nie ma też zbyt wielu specjalistów i pracowników ds. księgowości i rachunkowości. 

Jakie zawody są w nadwyżce?

Choć deficytów jest wiele, większość zawodów jest w umiarkowanej pozycji. Nie zmienia to jednak faktu, że również w Rzeszowie znajdują się profesje, które są w nadwyżce. O kim mowa? 

Chodzi tutaj głównie o branżę usług, w której za dużo jest fotografów, fryzjerów, instruktorów sportowych, pracowników obsługi klienta, ochroniarzy, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków. Nie inaczej ma się sprawa z kelnerami, barmanami, spedytorami i logistykami oraz pracownikami przetwórstwa spożywczego. 

W Rzeszowie istnieje niewielki poziom bezrobocia, który na luty 2022 roku utrzymywał się tuż pod poziomem pięciu procent. Szukając pracy w tym mieście, warto zajrzeć na: https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen, gdzie określić możemy swoje potrzeby finansowe i porównać je do proponowanych stawek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE