Ogrom przeróżnych szlaków turystycznych, możliwość wspinania się na górskie szczyty czy zwiedzenia historycznych zabudowań – to tylko niektóre z atrakcji, jakie kryje w sobie ten niepowtarzalny obszar geograficzny.
Przede wszystkim górskie wędrówki
Różnorodność bieszczadzkich szlaków sprawia, że zarówno doświadczeni turyści jak, i niedzielni wycieczkowicze odnajdą tu trasę dla siebie. Słynna Połonina Caryńska jest jednym ze szczytów, na które dostaniesz się w stosunkowo krótkim czasie. Trasa z Przełęczy Wyżniańskiej pozwoli Ci przeprawić się tam w ciągu zaledwie jednej godziny. Warto poświęcić tę chwilę, gdyż przy odpowiednich warunkach pogodowych możesz dostrzec przepiękny zarys znajdujących się w oddali Tatr.Masz w planie dłuższą wyprawę? Polecamy w takim razie rozpocząć podróż z Przełęczy Wyżniańskiej, z której wejdziesz na Rawki, udając się następnie w dół w stronę Ustrzyk Górnych. Dalej podążaj trasą z oznaczeniem czerwonym i kierując się w górę. Wejdź na Caryńską, aby na sam koniec udać się na dół w kierunku parkingu.
Jeśli z kolei szukasz szlaku, na którym gwar turystów nie będzie zagłuszać Twoich myśli, skieruj kroki w stronę Bukowego Berda. Dostnaiesz się tam żółtym szlakiem z Mucznego. Najwyższa część masywu znajdującego się na wysokości 1311 m n.p.m. jest warta zdobycia, gdyż rozpościera się z niej widok na cudowny bieszczadzki krajobraz.
Czymże byłaby wycieczka w rejon Bieszczad bez udania się na najwyższe z tamtejszych wzniesień? Trzeba zaznaczyć, że Tarnica to najwyższy szczyt z tych, które znajdują się po polskiej stronie. Nie bez powodu góra porównywana bywa przez wielu do Giewontu. Nie dość, że na jej szczycie również znajduje się krzyż, to na dodatek stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Aby na własne oczy przekonać się, jak prezentuje się widok ze szczytu, najlepiej wyruszyć z Wołosatego. Jeżeli nie zabrakło Ci jeszcze sił, możesz podróżować z Tarnicy dalej aż do Halicza i Rozsypańca.
Nie wystarczy nam miejsca, aby wymienić wszystkie warte uwagi szlaki, jednak jeśli wystarczy Ci czasu, udaj się do Połoniny Wetlińskiej ze znajdującą się tam popularną Chatką Puchatka, która została nie tak dawno temu zmodernizowana. Warto sprawdzić też m.in. Smerek, Jasło czy Szeroki Wierch. Przed wyjazdem w Bieszczady i każde inne góry w Polsce polecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Najlepszą ofertę znajdziesz dla siebie na stronie https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.
Bogata kultura regionu
Jeśli chcesz poznać historyczną stronę Bieszczad, odwiedź muzeum lub zwyczajnie zrób zakupy czy zjedz obiad w restauracji, udając się do urokliwych, położonych nad rzeką Strwiąż Ustrzyk Dolnych. Znajduje się tam Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Muzeum Młynarstwa, w którym możesz nauczyć się przyrządzać tradycyjne dla regionu wypieki. Wybierz się do kultowej knajpy o wdzięcznej nazwie Siekierezada, a zobaczysz, jak bawią się prawdziwi górale. Przy okazji kup pamiątki od bacy i odwiedź najważniejsze bieszczadzkie zabytki.
Jedne z najpiękniejszych na świecie drewnianych cerkwi
Atmosfera utrzymująca się po dziś dzień we wnętrzach tych ważnych pamiątek historycznych jest magiczna. Możesz w nich podziwiać powstałe w zamierzchłych czasach ikony oraz poznać ciekawostki związane z regionem. Bieszczadzkie cerkwie znajdujące się w Turzańsku oraz w położonej nad Sanem wsi Smolnik zostały nawet wpisane na listę UNESCO. Pierwsza jest dawną Cerkwią Bojkowską, druga to Łemkowska Cerkiew Prawosławna.