Reklama

Zmarł prof. Andrzej Kojder, syn zamordowanego działacza ludowego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Uniwersytet Warszawski

Zmarł prof. Andrzej Kojder, syn zamordowanego działacza ludowego - Zdjęcie główne

Zdjęcie zmarłego | foto Uniwersytet Warszawski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie O śmierci dra hab. Andrzeja Kojdera, pochodzącego z Podkarpacia, poinformowało Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego zmarł 18 stycznia.

Prof. Andrzej Kojder urodził się w 1941 roku w Grzęsce koło Przeworska. Był synem Władysława Kojdera, działacza ruchu ludowego w okresie międzywojennym w czasie okupacji i po wojnie.

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego zmarł 18 stycznia w swoim mieszkaniu. 

- 18 stycznia w Warszawie, w swoim mieszkaniu, po długim odchodzeniu zrobił ostatni krok w Nieznane  Andrzej Kojder, urodzony w Grząsce k. Przeworska w rodzinie działaczy ludowych, student i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a dla nas jeden z „ludzi PTS” i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w l. 1998-2002.

- piszę Antoni Sułek, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Był znawcą twórczości Leona Petrażyckiego i wiernym uczniem Adama Podgóreckiego. Napisał wiele prac i wydał ważne kompendia z socjologii prawa. Jego zasługą jako pracownika, a od 2003 r. kierownika Katedry Socjologii Prawa UW, jest umocnienie pozycji socjologii jako dyscypliny nauczanej na wydziałach prawa uniwersytetów polskich To dzięki jego staraniom stary gmach Wydziału Prawa UW przyjął imię Petrażyckiego.

Profesor Kojder wypromował ponad stu magistrów i troje doktorów. Na Jego dorobek naukowy składa się ponad trzysta publikacji, z czego ponad trzydzieści zostało opublikowanych w językach obcych: angielskim, francuskim, japońskim, rosyjskim, serbo-chorwackim, serbskim i włoskim.

Dodajmy, że ojciec Andrzeja Kojdera był typowany na następcę Wincentego Witosa na stanowisku szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Został jednak we wrześniu 1945 roku porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy rzeszowskiego Urzędu Bezpieczeństwa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy