Reklama

Zmarł Czesław Kolisz. To była ceniona osoba ze świata biznesu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Encyklopedia Miasta Mielec

Zmarł Czesław Kolisz. To była ceniona osoba ze świata biznesu - Zdjęcie główne

W wieku 73 lat zmarł Czesław Kolisz. | foto Encyklopedia Miasta Mielec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie 24 czerwca w wieku 73 lat zmarł Czesław Kolisz. Założyciel firmy Ankol, rodowity mielczanin, przedstawiciel wielu firm lotniczych, biznesmen, filantrop, Mielczanin Roku 2011. Znany nie tylko w Mielcu, ale także na arenie międzynarodowej.

Czesław Kolisz urodził się 3 czerwca 1948 r. w Mielcu. W latach 1968-1970 przeszedł przeszkolenie wojskowe w Centrum Szkolenia Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Olsztynie (otrzymał stopień oficera rezerwy), a także ukończył Studium Pedagogiczne, uzyskując kwalifikacje do nauczania w szkolnictwie zawodowym. Po studiach podjął pracę w WSK „PZL-Mielec”, jako konstruktor w Dziale Energetycznym Biura Konstrukcyjnego, a następnie pracował jako starszy konstruktor i kierownik Sekcji Podwozi Lotniczych w tymże Biurze do 1979 r.

CZYTAJ TAKŻE:

Realizował projekty lotnicze w zakresie samolotów M-15, M-17, M-18 i M-26. W latach 1980-1985 pełnił funkcję głównego specjalisty do spraw konstrukcji. Świetnie się odnalazł w nowej gospodarczej rzeczywistości 25 czerwca 1992 r. założył Firmę Techniczno-Handlową „ANKOL”. 4 lipca 1995 r. uzyskał, jako jeden z pierwszych w Polsce, koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na obrót samolotami i śmigłowcami bojowymi. Kolejnym krokiem w działalności lotniczej było uzyskanie 15 maja 1997 r. koncesji Ministerstwa Gospodarki na prowadzenie działalności handlowej z zagranicą towarami i usługami o przeznaczeniu specjalnym. Aktualnie firma realizuje dostawy sprzętu lotniczego do kilkunastu krajów.

W latach 1997-1998 podjął próbę rozpoczęcia produkcji lotniczej samolotu M-18 „Dromader”, ale brak odpowiedniego wsparcia ze strony Ministerstwa Skarbu i ówczesnej dyrekcji WSK „PZL-Mielec” uniemożliwił mu rozpoczęcie tego przedsięwzięcia. Posiadane środki przeznaczył więc na inwestycje w sektorze samochodowym. W 2000 roku otworzył w Chorzelowie największy salon samochodowy „KIA” w Polsce, a w 2001 r. oddał do użytku jeden z najnowocześniejszych w Europie serwisów samochodowych koncernu „BOSCH”.

Msza pogrzebowa będzie odprawiona 28 czerwca o godz 11 w Bazylice św. Mateusza w Mielcu. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie ciał na Cmentarz Komunalny w Mielcu. (...) PRZECZYTAJ CAŁY ŻYCIORYS>>

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy