Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. Dwa tygodnie później, 21 kwietnia – tam, gdzie zajdzie taka potrzeba – w drugiej turze wyborów Polacy ostatecznie wybiorą prezydentów, wójtów i burmistrzów. W drugiej turze tradycyjnie głosować będziemy na dwóch kandydatów, którzy uzyskali największe poparcie w głosowaniu w pierwszym terminie.
- Była taka propozycja
Każdy kolejny dzień przynosi nowe informacje o chętnych do startu w wyborach prezydenckich w Tarnobrzegu:
- Jest pierwszy chętny do fotela prezydenta miasta Tarnobrzega. To dyrektor LO im. Mikołaja Kopernika - Tomasz Stróż
- Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek o starcie w wyborach samorządowych 2024. "Cały czas biję się z myślami"
- Tylko na Korso24.pl. Norbert Mastalerz o wyborach samorządowych: - Mogę, a nie muszę startować na prezydenta Tarnobrzega
Pisaliśmy także o decyzji Grażyny Potańskiej, która chce wystartować w wyborach, a także rozmowach działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Na giełdzie nazwisk była jeszcze nie tak dawno Barbara Zych, która jesienią 2023 roku walczyła o mandat posła z listy Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Była szefowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Tarnobrzegu wystartuje w wyborach samorządowych, ale nie będzie się ubiegała o fotel prezydenta Tarnobrzega.
- Potwierdzam, były takie propozycje, ale ostatecznie nie zdecydowałam się na start. W innej roli chciałabym kontunuować swoją pracę na rzecz mieszkańców Tarnobrzega - mówi nam Barbara Zych.
Kalendarz wyborczy 2024
Kiedy poznamy nazwiska tych, którzy będą zabiegać o nasze głosy? Pojawił się "Kalendarz Wyborczy", dzięki któremu poznaliśmy poszczególne daty i wiemy, do kiedy aspirujący samorządowcy muszą podjąć decyzję.Najszybciej, bo 12 lutego, poznamy informację o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym. Do 22 lutego można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Pięć dni później, 27 lutego zostaną powołane terytorialne komisje wyborcze.
Kolejna ważna data to 4 marca. Do tego czasu przewidziano:
- utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów;
- zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw.
Ostatnia część
Najpóźniej 8 marca do publicznej wiadomości zostaną podane informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.14 marca o godz. 16 minie termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do 25 marca nastąpi podanie do publicznej wiadomości informacji na temat kandydatów na radnych oraz włodarzy miasta. Od tego dnia możliwe będzie rozwieszanie plakatów wyborczych. Również od 25 marca do 5 kwietnia będą odbywały się audycje wyborcze przygotowane przez poszczególne komitety
5 kwietnia o godz. 24 nastąpi zakończenie kampanii wyborczej i cisza wyborcza. 7 kwietnia o godzinie 7 rano otwarte zostaną lokale wyborcze, które będą czynne do godziny 21.00. Druga tura wyborów odbędzie się – tam, gdzie będzie taka potrzeba – dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.