reklama

Wody siarczkowe przyszłością Tarnobrzega. Czy kiedyś będzie tutaj uzdrowisko?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Lipiec

Wody siarczkowe przyszłością Tarnobrzega. Czy kiedyś będzie tutaj uzdrowisko? - Zdjęcie główne

Jezioro Tarnobrzeskie latem. | foto Grzegorz Lipiec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Badania przeprowadzone przez ekspertów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej potwierdziły stałość składu chemicznego wód podziemnych z otworu pokopalnianego usytuowanego w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego, w granicach administracyjnych gminy Nowa Dęba. Wody siarczkowe i jodkowe to szansa na powstanie uzdrowiska. Do jednak jest daleka droga.
reklama

Od kilku lat trwa debata wokół wód siarczkowych w Tarnobrzegu, które mogą dać początek budowie uzdrowiska. Wszystko rozpoczął jeszcze wtedy radny miejski Witold Zych, który każdej władzy przypominał, że to szansa dla miasta. Ostatnie badania ekspertów z krakowskiej AGH potwierdziły stałość składu chemicznego wód podziemnych z otworu pokopalnianego usytuowanego w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego, w granicach administracyjnych gminy Nowa Dęba. W raporcie końcowym z badań wskazano, że we wszystkich seriach pomiarowych, pobieranych od kwietnia do listopada 2021 roku, oznaczone stężenia poszczególnych składników jednoznacznie wskazują na możliwość określenia badanych wód jako wody lecznicze, mineralne swoiste o charakterze chlorkowo-sodowym: siarczkowe i jodkowe.

- Wyniki badań wprawdzie potwierdziły stałość składu chemicznego wód podziemnych, co jest istotne w kontekście ewentualnego wykorzystania wód podziemnych do celów leczniczych, jednak póki co, jeszcze niczego nie przesądzają. Jesteśmy dalecy od hurraoptymizmu. Jeśli okaże się, że podziemne złoża są szansą na dołączenie Tarnobrzega do grona miast uzdrowiskowych, będziemy oczywiście w tym kierunku prowadzić politykę rozwoju miasta. Jednak wyniki wykonanych badań wciąż nie dają stuprocentowej pewności - wskazuje Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega. 

POTRZEBNY JEST CZAS

Naukowcy także tonują nastroje. Podkreślają, że otrzymane rezultaty są specyficzne dla określonej lokalizacji, czyli dotyczą wyłącznie wód podziemnych pobranych z jednego otworu. Geolodzy zaznaczają, że jest szansa na uzdrowiskowe inwestycje.

Badania wód podziemnych z otworu w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego mające na celu ustalenie stałości ich składu chemicznego przeprowadzali eksperci z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie na zlecenie miasta. Badania przeprowadzano w roku 2021. By nie generować kosztów związanych z wykonaniem otworu geologicznego pomiary wykonywano w pozostałym po kopalni otworze O-22.

CO DALEJ?

- Zlecimy wykonanie projektu robót geologicznych na wykonanie otworu hydrogeologicznego w celu poszukiwania i rozpoznawania wód siarczkowych w utworach neogeńskich. Wykonanie projektu to nasz plan na ten rok -  dodaje prezydent Bożek.

Kolejne kroki, jakie będzie musiało podjąć miasto, to wykonanie otworu wraz planem ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne. Termin realizacji tego etapu, z uwagi na wysoki koszt prac, uzależniony będzie od pozyskania środków zewnętrznych. Konieczna będzie też zmiana Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w zakresie możliwości eksploatacji wód siarczkowych jako kopaliny. Wreszcie potrzebny jest inwestor. Jesteśmy zatem na początku drogi, a finałem może być, ale wcale nie musi, powstanie uzdrowiska.

Oto komentarz Witolda Zycha do ostatnich wiadomości:

JEZIORO TARNOBRZESKIE

To akwen wodny, który powstał w wyniku zalania wodą z rzeki Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 hektarów  i głębokości do 110 metrów. Była to pozostałość po odkrywkowej kopalni siarki w Tarnobrzegu. Jest to jedno z najczystszych jezior w kraju, z błękitną, przejrzystą wodą i stałym, silnym wiatrem. Maksymalna głębokość: 42 metry. To największy w Polsce sztuczny akwen, wykorzystywany wyłącznie w celach rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. W sezonie letnim w trakcie upałów na plaży wypoczywa ponad 20 tysięcy osób dziennie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama