Reklama

Uchwała "anty-LGBT", przyjęta przez sejmik województwa podkarpackiego, będzie znowelizowana?

Opublikowano:
Autor:

Uchwała "anty-LGBT", przyjęta przez sejmik województwa podkarpackiego, będzie znowelizowana?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W najbliższy poniedziałek 27 września sejmik województwa podkarpackiego ma zająć się nowelizacją tzw. uchwały "anty-LGBT". Nieoficjalnie mówi się, że nie będzie jej całkowitego uchylenia, lecz nowelizacja, poprzez "złagodzenie" jej zapisów. Radni Koalicji Obywatelskiej w podkarpackim sejmiku deklarują, że są tylko za tym, żeby uchwałę uchylić w całości.

W środę 22 września radni Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa podkarpackiego zaapelowali do władz województwa o uchylenie uchwały dotyczącej "promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT". Zdaniem Krzysztofa Fereta w grę wchodzą cztery możliwe scenariusze. 

Kilka dni temu samorządy, które podjęły tzw. "uchwały anty-LGBT" otrzymały list od Waldemara Budy, wiceministra funduszy i polityki regionalnej, w której zalecił on, aby "przyjrzeć" się przyjętym dokumentom i ewentualnie wykluczyć te zapisy, które mogą być przeszkodą dla Komisji Europejskiej w wypłacie środków unijnych. WIĘCEJ O TYM PISALIŚMY TUTAJ.

- Przed nami sesja sejmiku, która stanowi dobrą okazję, aby zamknąć temat i uzdrowić sytuacje według naszego pomysłu, ale na razie nie mamy potwierdzenia, że sejmik będzie się tym zajmował.

- mówił podczas konferencji prasowej radny Kolacji Obywatelskiej Krzysztof Feret.

Rzeczywiście. W porządku obrad najbliższej sesji sejmiku, nie ma żadnego projektu uchwały w tym temacie. Zdaniem radnego Fereta, większość sejmikowa ma cztery możliwe scenariusze. 

Pierwszy zakłada całkowite uchylenie tzw. "uchały anty-LGBT". Takim scenariuszem najbardziej zainteresowani są radni opozycji w podkarpackim sejmiku. 

- To byłoby najlepsze rozwiązane, za którym my jako radni Koalicji Obywatelskiej będziemy głosować.

- mówił, dodając, że: 

- Jeżeli radni z Prawa i Sprawiedliwości nie chcą poprzeć tego projektu, to mogą wstrzymać się od głosowania i wtedy głosami zwykłej większości radnych opozycyjnych ta uchwała by przeszła.

Jeżeli natomiast większość sejmikowa złagodzi tylko zapisy omawianej uchwały, Koalicja Obywatelska jej nie poprze.

-Uważamy, że jedynym sposobem na zamknięcie sprawy i uzdrowienie sytuacji jest uchylenie w całości tamtej fatalnej uchwały.

- deklarował Feret.

Zdaniem radnego Krzysztofa Fereta możliwa jest także ingerencja wojewody w podejmowane uchwały "anty-LGBT". Nie wykluczone, że sejmik województwa w ogóle nie zajmie się tą sprawą.

Przypomnijmy, że podkarpacką uchwałę "anty-LGBT" przyjęto w maju 2019 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało 17 radnych, troje było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Ośmiu radnych, pomimo obecności na sesji, nie wzięło udziału w głosowaniu. 

Podkarpaccy członkowie Koalicji Obywatelskiej apelują, żeby uchwałę "anty-LGBT" uchylić

- Kierując się dobrem wspólnym, troską o rodzinę oraz dzieci, a także poszanowaniem zasad konstytucji RP, Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraża sprzeciw wobec działań zmierzających do promocji ideologii tzw. ruchów LGBT, których cele pozostają w głębokiej sprzeczności z zasadą wolności, tradycyjnymi wartościami chrześcijańskimi oraz prawem naturalnym.

- napisali w stanowisku, które złożyli na ręce władz województwa..

Po piśmie wiceministra Waldemara Budy, swoje stanowiska "anty-LGBT" uchylili lub zmienili samorządy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Czy podkarpackie postąpi podobnie? Polska Agencja Prasowa sugeruje nieoficjalnie, że uchylenia raczej nie będzie. Niemniej klub Prawa i Sprawiedliwości ma znowelizować zapisy uchwały dotyczącej "promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT".

O odpowiedź na pytanie, czy podkarpacki samorząd przygotowuje się do zmiany lub uchylenia omawianej uchwały, poprosiliśmy Urząd Marszałkowski. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy