reklama

"Terytorialsi" z 32. Batalionu Piechoty Lekkiej z Niska z patronem. Jest nim kapitan Stanisław Uczciwek. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Tarnobrzegu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W poniedziałek, 2 maja, w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości związane z nadaniem 32. Batalionowi Lekkiej Piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia kapitana Stanisława Uczciwka pseudonim "Wola". "Terytorialsi" zachęcali do wstąpienia w ich szeregi. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.
reklama

Stanisław Uczciwek jest patronem 32. Batalionu Lekkiej Piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kim był? Uczciwek urodził się 11 grudnia 1912 roku w Warszawie w rodzinie rzemieślniczej. Wraz z rodziną dorastał i uczył się w szkołach miejskich w Łowiczu. W 1935 roku otrzymał w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej – Komorowie promocję na stopień podporucznika piechoty. Na uwagę zasługuje fakt, iż tę samą szkołę kończył w 1935 roku patron 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – pułkownik Łukasz Ciepliński.

Swoją służbę Uczciwek rozpoczął w 42. Pułk Piechoty w Białymstoku. Przed wybuchem drugiej wojny światowej dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej na stanowisko dowódcy plutonu moździerzy w 1 Pułku Strzelców Konno-Zmotoryzowanych. Po powrocie do Warszawy włączył się w działalność konspiracyjną.

Działając w czasie okupacji pod nazwiskiem Wolnicki, był bohaterem konspiracji antyniemieckiej i oficerem szkoleniowym Armii Krajowej Obwodu Tarnobrzeg. Już po wkroczeniu Sowietów, został zatrzymany w październiku 1944 roku w Jadachach. Poddany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnobrzegu brutalnemu śledztwu. 29 października 1944 roku został zastrzelony podczas przesłuchania. Funkcjonariusze UB-ecji chcąc ukryć zbrodnię, upozorowali, że doszło do tego podczas próby ucieczki. Oprawcy wyrzucili ciało Stanisława Uczciwka z balkonu na pierwszym piętrze, a potem poinformowali rodzinę, że "popełnił samobójstwo".

Zmarły oficer AK został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tarnobrzegu, gdzie do dzisiaj znajduje się jego grób. 

- Każdemu kto dołożył swoją cegiełkę do tego procesu serdecznie dziękuję a w szczególności porucznikowi Sebastianowi Burghardtowi, który był motorem napędowym całego przedsięwzięcia - wskazuje podpułkownik Tomasz Janusz dowódca niżańskiego batalionu. - Kapitan Stanisław Uczciwek to był doskonale zakonspirowany żołnierz, o czym świadczy fakt, że w pamięci mieszkańców Tarnobrzega znany był jako Stanisław Wolnicki. Dopiero kilkanaście lat temu dzięki poszukiwaniom bratanka udało się ustalić prawdziwe nazwisko.

Wniosek o nadanie batalionowi imienia Stanisława Uczciwka pomógł także przygotować lokalny historyk Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. 

Podczas tarnobrzeskich uroczystości obecni byli członkowie rodziny kapitana, którzy dziękowali za opiekę nad grobem przodka. Do zgromadzonych wojskowych, a także mieszkańców miasta przemówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Samorządowiec przypomniał jak trudna jest nasza historia.

- Kapitan Stanisław Uczciwek zginął z rąk Polaków, swoich braci. Tylko dlatego, że tak jak wielu, nie zgadzał się na Polskę pod sztandarem z jednym kolorem. Chciał Polski wolnej i niepodległej. Jego pokolenie nazywane jest "pokoleniem straconym". Nie, to nie jest pokolenie stracone. Dzięki tym, którzy wtedy walczyli żyjemy w Polsce wolnej i niepodległej.

- dodał.

Uroczystości zakończyły się na cmentarzu, gdzie złożono kwiaty na grobie kapitana Stanisława Uczciwka. Z kolei na Placu Bartosza Głowackiego każdy chętny mógł zobaczyć sprzęt wojskowy, a także dowiedzieć się jak zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Zobaczcie zdjęcia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama