reklama

Tarnobrzeg widziany ze Świętego Krzyża w Górach Świętokrzyskich. Magiczne ujęcie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Na Facebooku DalekieWidoki.pl pojawiło się ujęcie Tarnobrzega widzianego ze Świętego Krzyża. Zobaczcie, jak wygląda północ Podkarpacia widziana z Gór Świętokrzyskich.
reklama

Przy dobrej pogodzie ze Świętego Krzyża w Górach Świętokrzyskich idealnie widać panoramę Tarnobrzega z wieżowcami w centrum miasta, a także kominem "Siarkopolu". Odległość to 56 kilometrów, ale można dostrzec jeszcze inne miejsca. Na horyzoncie widoczny jest czasami komin elektrociepłowni w Rzeszowie (112,2 km) oraz RTCN Krosno – Sucha Góra (134 km). Widoczna jest także Elektrownia Połaniec (51 km), a daleko na horyzoncie wzniesienia Pogórza Strzyżowskiego oraz pojedyncze szczyty Pogórza Dynowskiego (Wilcze 132,5 km, Sucha Góra 134,1 km, Spalona 125,2 km). W naszej galerii możecie zobaczyć Tarnobrzeg, który został "złapany" przez Pawła Kłaka, który jest między innymi autorem zdjęć Tatr widzianych z Bramy Opatowskiej w Sandomierzu (prawie 200 km). Dużo ujęć jest dostępnych na DalekieWidoki.pl.

Warto dodać, że jest możliwa obserwacja w drugą stronę. Nie tak dawno w sieci opublikowane zostały zdjęcia Rafała Borka. Wykonał je na wzgórzy obok tyrolki nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Dalekie obserwacje – to wąska dziedzina fotografii i obserwacji krajobrazu naturalnego oraz przekształconego przez człowieka polegająca na obserwacji i rejestracji obiektów naziemnych z poziomu obserwatora. Muszą być jednak zachowane pewne zasady. Fotografowany obiekt musi być ściśle związany z powierzchnią ziemi (góra, wzniesienie, komin, maszt, budynek, hałda). Obserwacji należy dokonać z poziomu gruntu lub z obiektów też ściśle z tym gruntem związanych ( szczyty, wieże widokowe, tarasy, dachy budynków).

Sprzęt optyczny lub sprzęt rejestrujący daleką obserwację powinien znajdować się na poziomie obserwatora i podlegać jego kontroli podczas trwania obserwacji – dlatego nie są dalekimi obserwacjami zdjęcia, filmy i inne rejestracje wykonane z dronów, którymi potencjalny obserwator wylądował na wierzchołku masztu, szczytu czy niedostępnego dachu.

Dopuszcza się fotografowanie z samochodów, czatowni gdy warunki atmosferyczne np. porywisty wiatr nie pozwalają na uzyskanie ostrego zdjęcia jednak fotografowanie ze zwyżki w celu uzyskania wysokości jest niedopuszczalne. Dalekimi obserwacjami nie są zdjęcia samolotów, wyładowań atmosferycznych, gwiazd, planet, obłoków.

Ważne są również odległości. Wyróżniono następujące dla różnych rodzajów gór oraz budynków:

  • powyżej 100 km dla gór wysokich (Alpy, Tatry)
  • powyżej 70 km dla gór średnich (Beskidy, Sudety)
  • powyżej 50 km dla gór niskich i wyżynnych form ukształtowania terenu (Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko – Częstochowska, pogórza)
  • powyżej 30 km dla obiektów antropogenicznych/industrialnych (maszty, kominy, hałdy, obiekty przemysłowe itp)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama