reklama

Tarnobrzeg kupuje cenną kolekcję dzieł sztuki! - Przepraszam za wyrażenie: bylibyśmy frajerami gdybyśmy tego nie zrobili - mówi dyrektor muzeum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikmedia

Tarnobrzeg kupuje cenną kolekcję dzieł sztuki! - Przepraszam za wyrażenie: bylibyśmy frajerami gdybyśmy tego nie zrobili - mówi dyrektor muzeum - Zdjęcie główne

foto Wikmedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Kupno Kolekcji Dzikowskiej zjednoczyło tarnobrzeskich radnych z różnych komitetów. Tylko jeden głos sprzeciwu sprawił, że zapadła ważna uchwała, która pozwoli zatrzymać i skupić w Tarnobrzegu blisko dwa tysiące eksponatów.
reklama

Radni Rady Miasta Tarnobrzega wprowadzili odpowiednie zmiany w budżecie przez co samorząd może zakupić od rodu Tarnowskich niezwykle cenną Kolekcję Dzikowską. To historyczna chwila, bo jak przyznaje dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych to jest "bezcenne dla Tarnobrzega".

- Przepraszam za wyrażenie, ale bylibyśmy frajerami, gdybyśmy nie skorzystali z tej okazji. Ponownie jak to jest typowe w naszym kraju byłaby mowa, że nie wykorzystaliśmy swojej chwili. Nie ma lepszej inwestycji niż dzieła sztuki. Ta kolekcja u nas zostanie, jej wartość będzie tylko rosła. Kolekcja Dzikowska jest najlepiej zachowaną kolekcją ziemiańską w Polsce. Gdy zostanie w całości zgromadzona w Tarnobrzegu, będzie drugim po Łańcucie, najlepszym zbiorem dzieł sztuki w Polsce. Nazwa kolekcji pochodzi od miejsca zgromadzenia, a nie od twórcy, to też jest wartość dodana. To są nie tylko obrazy, ale 2 tysiące różnych eksponatów, w tym miniatury, starodruki.

- komentował podczas sesji Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Prezydent Dariusz Bożek powiedział, że jest to moment historyczny w dziejach miastach. W głosowaniu "za" przeznaczeniem środków na zakup kolekcji głosowało 19 radnych. Wśród rajców dominowały stwierdzenia: "że zakup kolekcji to ogromna szansa dla miasta, na jego rozwój, promocję oraz dalsze budowanie tożsamości". Przeciwko była jedna osoba - to radna Monika Łagowska-Cebula.

- Nie kwestionuję zasadności zakupu i prestiżu jaki z tego tytułu spłynie na miasto. Przeznaczenie na ten cel środków ze sprzedaży wodociągów jest nie do przyjęcia. One miały posłużyć do inwestowania w rozwój miasta. Dlatego zagłosuję przeciw.

- stwierdziła

Jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu - zgłosił problem techniczny.

Pierwsza rata, która zostanie zapłacona Tarnowskim wynosi 2 miliony złotych i właśnie uchwała o zmianie w budżecie miasta pozwala wykorzystać 1 milion złotych zaoszczędzony na remoncie ulicy Orląt Lwowskich i 1 milion złotych z pieniędzy z czasowej sprzedaży udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach.

Całkowita kwota, którą zapłaci miasto, wynosi 4 miliony złotych - 3 miliony 650 tysięcy złotych będzie pochodzić z budżetu miasta a 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYM JEST KOLEKCJA DZIKOWSKA?

Kolekcja Dzikowska - jeden z najsłynniejszych i najlepszych w przedwojennej Polsce zbiorów dzieł sztuki. Przechodziła wraz z właścicielami Dzikowa dramatyczne koleje losu, walki w czasie pierwszej wojny światowej, republika tarnobrzeska, pożar zamku w 1927 roku. Rok 1939 i druga wojna światowa stanowiły, jak na razie, jej kres w Tarnobrzegu. Większość dzieł sztuki z Dzikowa, trafiło do Muzeów w Warszawie, Krakowie i Łańcucie. Część została zarekwirowana przez komunistyczne władze i dopiero od pewnego czasu wracają do Tarnowskich.

Dzięki wieloletnim staraniom Rodziny Tarnowskich, obrazy w Kolekcji Dzikowskiej powróciły w 2015 roku jako wieloletni depozyt "do domu", tam gdzie ich miejsce: do Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu. Teraz w muzeum można podziwiać 120 obrazów wybitnych malarzy, tak polskich jak i obcych. Znajdują się tu prace: Salvatora Rosy, Simone de Pesaro, Alonso Cano, Guercina, Schalkena, Thomasa Wycka, de Gryfa, Carracciego, oraz dzieła z warsztatów Rembrandta, van Dycka i Canaletta. Szczególna uwagę przyciągają obrazy polskich mistrzów: duży zbiór prac Juliusza i Wojciecha Kossaków, Rodakowskiego, Norblina i Pochwalskiego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama