Reklama

Reklama

Wracają wyjazdy do sanatoriów. Poznaj obostrzenia

Opublikowano: czw, 11 mar 2021 07:02
Autor: | Zdjęcie: https://uzdrowisko-rymanow.com.pl

Wracają wyjazdy do sanatoriów. Poznaj obostrzenia - Zdjęcie główne

Rymanów-Zdrój | foto https://uzdrowisko-rymanow.com.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Od 15 marca w Iwoniczu-Zdroju i Rymanowie-Zdroju pojawią się nowi kuracjusze.

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej, osoba starsza wymaga określonych zabiegów, wyjazdy do sanatorium są dla niej koniecznością.


ZOBACZ TAKŻE: Pół miliona złotych na uratowanie nóżek 2-letniej Julki! Też możesz pomóc dziewczynce


Przypominamy, że od dnia 24 października 2020 r. do odwołania uzdrowiska zawiesiły swoją działalność. Kuracjusze, którzy byli w sanatoriach, mogli dokończyć swoje turnusy, ale osoby, które otrzymały skierowania na leczenie uzdrowiskowe, musiały uzbroić się w cierpliwość.

Słowo kontra rzeczywistość

Przez wiele miesięcy seniorzy byli pozbawieni tego rodzaju pomocy medycznej. Jeszcze w lutym 2021 roku ministerstwo zdrowia przekonywało, że otwarcie ośrodków rehabilitacyjnych będzie uzależnione od ilości zakażeń.

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała nadal na takim samym poziomie, ta stabilizacja będzie na poziomie 5,2 tys. zakażeń, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów. 

– powiedział podczas jednego ze spotkań z dziennikarzami rzecznik ministerstwa zdrowia. 

Choć od 24 lutego br. notuje się dziennie w kraju ponad 10 tys. nowych zachorowań dziennie (z wyjątkiem dnia 1 marca, kiedy to ilość zachorowań wyniosła 4,7 tys.) i wynik ten jest daleki od oczekiwań, jakie wyznaczyło ministerstwo zdrowia, to jednak od 15 marca br. zdecydowano się na otwarcie ośrodków rehabilitacyjnych w trybie stacjonarnym. 

Jakie zasady? 

Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną. 

- Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać. Po otrzymaniu Zawiadomienia należy przekazać swój aktualny numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie.

- tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Jest jednak jedno „ale”. Wyjazdy do sanatoriów będą dostępne tylko dla tych osób, które otrzymają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.  

- Przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny.

- wyjaśnia Wojciech Dyląg. 

Nie należy planować wyjazdu, zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Osoby, które nie mogą jechać na rehabilitację, powinny poinformować o tym ZUS.

Sanatoria w województwie podkarpackim, współpracujące z ZUS-em, znajdują się w trzech miejscowościach: Polańczyk, Rymanów-Zdrój oraz Iwonicz-Zdrój

[email protected]


ZOBACZ TAKŻE: Szwalnia maseczek w Stalowej Woli nadal bez masowej produkcji!


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.