Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej, osoba starsza wymaga określonych zabiegów, wyjazdy do sanatorium są dla niej koniecznością.
ZOBACZ TAKŻE: Pół miliona złotych na uratowanie nóżek 2-letniej Julki! Też możesz pomóc dziewczynce
Przypominamy, że od dnia 24 października 2020 r. do odwołania uzdrowiska zawiesiły swoją działalność. Kuracjusze, którzy byli w sanatoriach, mogli dokończyć swoje turnusy, ale osoby, które otrzymały skierowania na leczenie uzdrowiskowe, musiały uzbroić się w cierpliwość.
Słowo kontra rzeczywistość
Przez wiele miesięcy seniorzy byli pozbawieni tego rodzaju pomocy medycznej. Jeszcze w lutym 2021 roku ministerstwo zdrowia przekonywało, że otwarcie ośrodków rehabilitacyjnych będzie uzależnione od ilości zakażeń.
- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała nadal na takim samym poziomie, ta stabilizacja będzie na poziomie 5,2 tys. zakażeń, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów.
– powiedział podczas jednego ze spotkań z dziennikarzami rzecznik ministerstwa zdrowia.
Choć od 24 lutego br. notuje się dziennie w kraju ponad 10 tys. nowych zachorowań dziennie (z wyjątkiem dnia 1 marca, kiedy to ilość zachorowań wyniosła 4,7 tys.) i wynik ten jest daleki od oczekiwań, jakie wyznaczyło ministerstwo zdrowia, to jednak od 15 marca br. zdecydowano się na otwarcie ośrodków rehabilitacyjnych w trybie stacjonarnym.
Jakie zasady?
Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną.
- Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać. Po otrzymaniu Zawiadomienia należy przekazać swój aktualny numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie.
- tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Jest jednak jedno „ale”. Wyjazdy do sanatoriów będą dostępne tylko dla tych osób, które otrzymają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
- Przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny.
- wyjaśnia Wojciech Dyląg.
Nie należy planować wyjazdu, zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Osoby, które nie mogą jechać na rehabilitację, powinny poinformować o tym ZUS.
Sanatoria w województwie podkarpackim, współpracujące z ZUS-em, znajdują się w trzech miejscowościach: Polańczyk, Rymanów-Zdrój oraz Iwonicz-Zdrój.
ZOBACZ TAKŻE: Szwalnia maseczek w Stalowej Woli nadal bez masowej produkcji!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.