Reklama

Wracają wyjazdy do sanatoriów. Poznaj obostrzenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: https://uzdrowisko-rymanow.com.pl

Wracają wyjazdy do sanatoriów. Poznaj obostrzenia - Zdjęcie główne

Rymanów-Zdrój | foto https://uzdrowisko-rymanow.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Od 15 marca w Iwoniczu-Zdroju i Rymanowie-Zdroju pojawią się nowi kuracjusze.

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej, osoba starsza wymaga określonych zabiegów, wyjazdy do sanatorium są dla niej koniecznością.


Przypominamy, że od dnia 24 października 2020 r. do odwołania uzdrowiska zawiesiły swoją działalność. Kuracjusze, którzy byli w sanatoriach, mogli dokończyć swoje turnusy, ale osoby, które otrzymały skierowania na leczenie uzdrowiskowe, musiały uzbroić się w cierpliwość.

Słowo kontra rzeczywistość

Przez wiele miesięcy seniorzy byli pozbawieni tego rodzaju pomocy medycznej. Jeszcze w lutym 2021 roku ministerstwo zdrowia przekonywało, że otwarcie ośrodków rehabilitacyjnych będzie uzależnione od ilości zakażeń.

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała nadal na takim samym poziomie, ta stabilizacja będzie na poziomie 5,2 tys. zakażeń, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów. 

– powiedział podczas jednego ze spotkań z dziennikarzami rzecznik ministerstwa zdrowia. 

Choć od 24 lutego br. notuje się dziennie w kraju ponad 10 tys. nowych zachorowań dziennie (z wyjątkiem dnia 1 marca, kiedy to ilość zachorowań wyniosła 4,7 tys.) i wynik ten jest daleki od oczekiwań, jakie wyznaczyło ministerstwo zdrowia, to jednak od 15 marca br. zdecydowano się na otwarcie ośrodków rehabilitacyjnych w trybie stacjonarnym. 

Jakie zasady? 

Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną. 

- Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać. Po otrzymaniu Zawiadomienia należy przekazać swój aktualny numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie.

- tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Jest jednak jedno „ale”. Wyjazdy do sanatoriów będą dostępne tylko dla tych osób, które otrzymają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.  

- Przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny.

- wyjaśnia Wojciech Dyląg. 

Nie należy planować wyjazdu, zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Osoby, które nie mogą jechać na rehabilitację, powinny poinformować o tym ZUS.

Sanatoria w województwie podkarpackim, współpracujące z ZUS-em, znajdują się w trzech miejscowościach: Polańczyk, Rymanów-Zdrój oraz Iwonicz-Zdrój

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy