reklama

Ruszyły wypłaty trzynastek dla rencistów i emerytów. Ile wyniesie dodatkowe świadczenie? Jest pewne zaskoczenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZUS Rzeszów

Ruszyły wypłaty trzynastek dla rencistów i emerytów. Ile wyniesie dodatkowe świadczenie? Jest pewne zaskoczenie - Zdjęcie główne

ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych rent i emerytur. Kwota zaskakuje | foto ZUS Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznął wypłatę trzynastej emerytury. Na Podkarpaciu otrzyma ją ponad 430 tysięcy osób. Ministerstwo Finansów zaskoczyło pewną zmianą. Ile pieniędzy wpłynie na konta świadczeniobiorców? Wyjaśniamy.
reklama

Trzynastka bez podatku

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 r. jest to 1338,44 złotych brutto. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Jedynie w przypadku świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego wypłata dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nastąpi
w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w maju 2022 roku.  

Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Ministerstwo Finansów w tym roku nie będzie pobierać podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Waloryzacja rent i emerytur

W 2022 r. emerytury i renty wzrosły o 7 procent. W tej sytuacji kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 złotych, czyli o prawie 90 złotych więcej. .

Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 złotych. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 złotych. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 złotych.

We wrześniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę czternastych rent i emerytur na identycznych zasadach. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama