reklama

Ruchome elementy, papież Jan Paweł II, drewniane rzeźby. Szopki bożonarodzeniowe w tarnobrzeskich kościołach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Tradycyjnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia w kościołach powstają szopki, które przedstawiają wyobrażenie o miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Odwiedziliśmy kolejne dwie tarnobrzeskie świątynie i zobaczyliśmy, jakie są tam szopki. Zobaczcie zdjęcia z Kościoła Miłosierdzia Bożego oraz Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
reklama

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata.

Szopka bywa wykonywana jako miniatura – jako taka często jest obiektem kolekcjonerskim, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Tak zwana "żywa szopka", to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

W Kościele Miłosierdzia Bożego na tarnobrzeskim osiedlu Dzików szopka wygląda imponująco. Ruchome elementy, drewniane figurki, a wśród nich oprócz Świetej Rodziny, mamy na przykład Jana Pawła II. Większe rzeźby w towarzystwie małych szopek, które zostały wykonane przez młodszych parafian, są za to w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Serbinów. Zobaczcie zdjęcia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama