Reklama

Rekrutacja do szkół średnich 2023/2024 będzie bardzo trudna. Czym kuszą, jakie mają propozycje? Poznaj najlepiej oceniane licea i technika na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Dla obecnych uczniów klas ósmych szkół podstawowych zbliża się czas wyboru. Już wkrótce będą decydować do których szkół średnich należy złożyć podanie o przyjęcie. Rekrutacja 2023/2024 będzie ekstremalnie trudna, bo do liceów, techników, branżówek we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika.

Od września 2023 roku do liceów, techników i branżówek przyjdzie 1,5 rocznika. Jest to efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat (reforma rządu PO-PSL). Do szkół średnich będzie teraz zdawał rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat. Do tego dojdzie pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki. W 2022 roku do liceów i techników przyszedł już pierwszy rocznik po reformie wieku szkolnego. To dzieci urodzone w 2007 roku, które zaczęły naukę jako siedmiolatki i część rocznika sześciolatków - urodzonych od stycznia do czerwca 2008 roku. Na to nałożyła się reforma likwidująca gimnazja i we wrześniu 2019 roku do szkół średnich zawitał podwójny rocznik, czyli ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi uczniowie po zreformowanych, ośmioklasowych podstawówkach.

To wszystko oznacza duże kłopoty dla szkół średnich. Mnóstwo kandydatów, kłopoty lokalowe, bo przecież gdzieś trzeba zmieścić nowych uczniów i tych, którzy już się uczą. W niektórych podkarpackich szkołach będą remontowane kolejne pomieszczenia, kto wie może niektóre miasta będą spoglądać na dawne budynki oświatowe, które z racji wcześniejszego niżu demograficznego stoją puste.

Ranking Perspektywy 2023

Wybór szkoły średniej jest ważny, dlatego ogromną rolę odgrywają rankingi. Przypomnijmy. Perspektywy stworzyły pięć zestawień, w tym dwa główne: Liceów Ogólnokształcących 2023 i Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023, Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023. Wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły kryterium wejścia: maturę w maju 2022 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 procent), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Kto jest na topie?

Mamy dla was zestawienie najlepszych szkół średnich na Podkarpaciu. To właśnie w tych szkołach jest najwyższa zdawalność egzaminów maturalnych. To w tych placówkach jest najwięcej olimpijczyków, którzy odnoszą sukcesy w różnych konkursach, a potem jest im łatwiej w wyścigu po indeks wymarzonej uczelni. Wśród tych szkół mamy choćby I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, które wygrało wśród liceów na Podkarpaciu. Recepta na sukces?

- To najwyższy wynik naszego liceum w historii, jeśli chodzi o Ranking Perspektyw. Jesteśmy szkołą z niepowtarzalnym klimatem, dzięki któremu osiąganie mniejszych czy większych sukcesów jest dużo łatwiejsze - mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor tarnobrzeskiego I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Czym kuszą?

Patrzymy też, jakie są już zachęty ze strony szkół. Na przykład: Zespół Szkół numer 1 w Tarnobrzegu, czyli popularna "Prymasówka" kusi kierunkiem technik obsługi pasażerów - stewardessa, Zespół Szkół numer 2 w Sanoku - technik robotyk, Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej - technik automatyk, technik programista. Takich przykładów jest mnóstwo. Zobaczcie zatem, które szkoły średnie na Podkarpaciu cieszą się najlepszą opinią.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy