reklama

Ponad 700 uchodźców z Ukrainy otrzymało pomoc medyczną w podkarpackich szpitalach. W Rzeszowie leczono 130 dzieci [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską. Po wielu dniach tułaczki niektórzy z nich wymagają pomocy medycznej, a niekiedy hospitalizacji. Pierwszej pomocy medycznej udziela szpital w Przemyślu, będący najbliżej granicy. To tam trafia najwięcej chorych Ukraińców.
reklama

Szpital w Przemyślu pomógł już 500 uchodźcom

Do Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu trafiają głównie uchodźcy, u których kilkudniowa podróż do granicy z Polską spowodowała szereg komplikacji zdrowotnych. 

- To skutki ciężkiej podróży, stresu. W wielu przypadkach dochodziło do zaostrzenia istniejących wcześniej chorób przewlekłych - mówi Paweł Bugira, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. 

Od wybuchu wojny w Ukrainie szpital udzielił pomocy medycznej około 500 pacjentom. - 30 procent z nich stanowiły dzieci - przekazuje Bugira. 

- Większość schorzeń to głównie bóle brzucha i podbrzusza, złe samopoczucie, zmęczenie, biegunka, nudności i wymioty, zaburzenia rytmu serca. Dużą grupę pacjentów stanowią kobiety w ciąży, u których pojawiły się mniej lub bardziej poważne komplikacje. Zastosowane leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty - informuje rzecznik. 

Obecnie w przemyskim szpitalu leczonych jest 48 osób - 34 dorosłych i 14 dzieci. Uchodźczynie urodziły w tej placówce 7 dzieci: 4 chłopców i 3 dziewczynki.

Dużo niemowląt i dzieci leczonych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

W rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2, który pełni rolę szpitala pediatrycznego w województwie, pomocy udzielono już 132 maluchom. Zmagają się oni głównie z rotawirusami.

Często chorują na biegunki, wymioty, zapalenia górnych dróg oddechowych. Około 30 z nich wciąż leczonych jest w Klinice Pediatrii.  

Pacjenci onkologiczni, którzy musieli przerwać terapię w Ukrainie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce. NFZ uruchomił dla nich specjalną bezpłatną, całodobową infolinię: 800 190 590. Kontynuacja zapewniona jest też dla pacjentów leczonych hematologicznie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama