reklama

"Podkarpacka Dolina Wodorowa" da nową energię dla całego regionu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Ambitne plany na przyszłość dla Podkarpacia nakreślił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jedna z pięciu dolin wodorowych ma powstać w pobliżu Rzeszowa. Rządzący wskazują, że przyniesie to: nowe miejsca pracy, neutralność klimatyczną, rozwój technologii i innowacyjne rozwiązania komunikacyjne. Kiedy możemy się doczekać realizacji całej inwestycji?
reklama

Na koniec swojej wizyty na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki złożył obietnicę, która ma w ciągu dekady dać potężny impuls dla Rzeszowa, Podkarpacia oraz całego kraju. Podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia "Podkarpackiej Doliny Wodorowej".

CZYTAJ TAKŻE:

- Przed nami dekada zmian, która niewątpliwie ma szansę wzmocnić nasze państwo. Taki jest nasz plan dla Rzeszowa, dla Podkarpacia.

- mówił w Rzeszowie-Jasionce premier Mateusz Morawiecki prezentując plan stworzenia "Podkarpackiej Doliny Wodorowej".

"Podkarpacka Dolina Wodorowa" pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i regionu w zakresie nowoczesnych technologii. Zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie na szeroką skalę wykorzystywany. Budowa gospodarki wodorowej opierać się będzie o powstanie dolin wodorowych (pięć takich miejsce powstanie w Polsce), które zgodnie ze "Strategią wodorową Unii Eeropejskiej" mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Polski Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych będzie obejmował innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali realizowane w ramach określonego obszaru geograficznego. Rządzący mówili w Jasionce o energii, korzyściach dla przemysłu, autobusach, lokomotywach napędzanych na wodór.

 

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 milionów euro, jak również realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania, z których dwa będą częściowo realizowane w województwie podkarpackim przez Tauron i Polenergię.

Do 2030 roku powstaną elektrolizery o mocy co najmniej 2 gigawatów. Produkcja wodoru będzie napędzana energią, również z farm wiatrowych. Wodór to paliwo przyszłości, dlatego współpracujemy z liderami branży, a z budżetu państwa wyasygnujemy środki, które wiążą się z rozwojem tego sektora energii. 

- dodał premier.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama