Reklama

Podkarpacie szykuje się na falę imigrantów z Ukrainy. Gdzie mogą być zakwaterowani? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Widmo poważnego kryzysu militarnego na Ukrainie wisi w powietrzu. Polskie samorządy, w tym także na Podkarpaciu, przygotowują się na przyjęcie ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną. Wyznaczane są miejsca, gdzie imigranci mogliby być tymczasowo zakwaterowani.

Premier: - Musimy być przygotowani na najgorsze

Polski rząd przygotowuje się na wzmożony ruch migracyjny z Ukrainy. W tym celu premier Mateusz Morawiecki powołał specjalny zespół, który ma się zająć koordynowaniem pomocy dla uchodźców. 

- Wojna może spowodować exodus z Ukrainy. Musimy być przygotowani na najgorsze - mówił kilka dni temu szef rządu.

Premier szacuje, że liczba osób uciekających do Polski przed wojną na Ukrainie może wynieść nawet trzy miliony.

Od kilkunastu dni wojewodowie w całym kraju wysyłają pisma do samorządów, z wnioskiem o wskazanie miejsc, które mogą posłużyć za tymczasowe ośrodki dla uchodźców. Najczęściej wyznaczanymi obiektami są duże hale sportowe, hotele i motele oraz domy kultury. 

Działaniami wojewodów i samorządów w tym zakresie kieruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Resort pytany przez nas o wskazane już na Podkarpaciu punkty dla uchodźców z Ukrainy tajemniczo milczy, odpowiadając lakonicznie.

- Prowadzimy stały monitoring sytuacji w związku z kryzysem na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Sytuacja jest analizowana na bieżąco w ścisłej współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej i innymi służbami, Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz wojewodami.

Szczegółów nie zdradzają także samorządowcy, powołując się na klauzulę tajności nałożoną przez MSWiA. 

Gdzie na Podkarpaciu mogą być tymczasowo ulokowani uchodźcy z Ukrainy?

Na Podkarpaciu funkcjonuje tylko jeden Ośrodek dla Cudzoziemców - w Przemyślu, który już pęka w szwach. Wpływ na dużą liczbę imigrantów zakwaterowanych w ośrodku miały wcześniejsze zdarzenia na granicy polsko - białoruskiej. Niemniej kilkunastu uchodźców uda się jeszcze tutaj zameldować. 

Ale to kropla w morzu potrzeb. Przy możliwej sporej imigracji Ukraińców, dobrymi miejscami mogą być hale sportowe, z dużą przestrzenią wspólną na materace i leżanki, kuchnią i łazienkami. Stąd największe podkarpackie hale kulturalno - sportowe, takie jak Hala Podpromie w Rzeszowie, Hala Sportowa Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy Arena Sanok, są wskazywane jako rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia samorządy, że za dzierżawę danych obiektów zapłaci. Podobnie ma być z komercyjnym przeznaczeniem budynków prywatnych, hoteli czy pensjonatów. Każdy przedsiębiorca czy osoba prywatna, wynajmując swoje pokoje, także może liczyć na dobry zarobek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy