reklama

Obiekty Siarkopolu w Tarnobrzegu-Machowie w ruinie. Zniszczone, zapomniane z pamiątkami z czasów świetności, kiedy pracowały tam tysiące osób [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W latach świetności pracowało tutaj ponad 20 tysięcy osób. Bez wydobycia siarki nie byłoby rozwoju Tarnobrzega. Teraz po zakładach Siarkopolu zostały ruiny. Ktoś pamięta to miejsce, kiedy tętniło ono życiem? Zobaczcie jak wyglądały te obiekty dziesięć lat temu.
reklama

Obiekty Siarkopolu w Tarnobrzegu-Machowie w ruinie. Spacerując tam możemy zauważyć drzewa rosnące na dachach, dziurawe podłogi, ale także i pamiątki z okresu Polski Ludowej. Od starych dokumentów, przez herby oraz podręczniki. Tyle zostało z czasów świetności tego zakładu.

Historia przemysłu siarkowego w rejonie Tarnobrzega sięga 1953 roku, kiedy profesor Stanisław Pawłowski odkrył duże złoża siarki. Już 1 lipca 1954 roku powołano przedsiębiorstwo pod nazwą Kopalnia Siarki Tarnobrzeg w budowie. Od tego momentu zaczął się dynamiczny rozwój przemysłu siarkowego i równocześnie samego miasta Tarnobrzeg.

W całym okresie funkcjonowania przemysłu wydobywczego w okolicach Tarnobrzega wydobyto ponad 100 milionów ton siarki. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku Siarkopol był jednym z największych producentów i eksporterów siarki rodzimej na świecie. Wraz z rozwojem przemysłu wydobywczego rozpoczął się rozwój przetwórstwa siarki głównie w zakresie produkcji nawozów mineralnych i różnorodnych chemikaliów. Wszystko zmienił znaczący spadek cen siarki na świecie w latach 90-tych dwudziestego wieku. Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki Siarkopol zostały postawione w stan likwidacji. 8 lipca 2016 roku proces likwidacji przedsiębiorstwa został wstrzymany. Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o komercjalizacji KiZPS Siarkopol i przekształceniu przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o. o. 

Dzięki uprzejmości administratorów portalu Dobre Klimaty mamy dla was zdjęcia opuszczonych obiektów kopalni. Zobaczcie w naszej galerii jak wyglądają te miejsca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama