Reklama

"Obiecują, obiecują i nic!" Protest ratowników medycznych!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Obiecują, obiecują i nic!" Protest ratowników medycznych! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Pod Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie przyjechali ratownicy medyczni z całego Podkarpacia. W ten sposób rozpoczynają Ogólnopolski Protest Ratowników Medycznych, walcząc o godziwą płacę. Wyrażają oni niezadowolenie z powodu zapisów ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Po ciężkich czasach trzech fal epidemii koronawirusa ratownicy medyczni mają "dosyć"! Chcą podwyżek i poważnego traktowania ze strony rządzących. Stąd też pojawił się sprzeciw i protest.

CZYTAJ TAKŻE:

Do akcji protestacyjnej dołączyły podkarpackie środowiska ratowników medycznych. Przyjechali do Rzeszowa bardzo licznie, nawet z Tarnobrzega czy Sanoka. Połączył ich jeden cel - walka o wyżsżą płacę. Około setka ratowników protestowała od południa przed gmachem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Dokładnie 6 lat temu po raz pierwszy zostaliśmy zmuszeni do zrzeszenia się i wyjścia na ulicę. Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, że nawiązaliśmy dialog z Ministerstwem Zdrowia, że ministerstwo zaczęło rozumieć problemy ratowników medycznych

- rozpoczął protest Łukasz Maraj, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego WSPR w Rzeszowie.

Wtedy to ratownicy wywalczyli coroczne dodatki po 400 zł.
Dziś, jak mówił Maraj, nie wiadomo ile takiego dodatku dostaną w tym roku. Przewodniczący Związku wyraził obawy, czy jakikolwiek dodatek znajdzie się w ich lipcowym wynagrodzeniu. Ale to nie wszystko. Ratownikom obiecywano także kilka lat temu urlopy szkoleniowe, również ich nie ma. Dlaczego? Bo nie ma konkretnych zapisów w ustawie o zawodzie ratownika medycznego. 

- Domagamy się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku ministerialnego czyli o 1200 zł brutto do podstawy, do wysokości współczynnika co najmniej 0,95 dla wszystkich Ratowników Medycznych zatrudnionych na umowie o pracę w jednostkach finansowych ze środków publicznych. Dla tych zatrudnionych na innych umowach (np. zlecenie -przyp. redakcja) żądamy stawki godzinowej, takiej, którą ma ratownik na umowie o pracę.

- mówił Łukasz Maraj.Ratownicy postulują także, żeby ich zawód, wprowadzić do siatki płac w tableach Ministerstwa Zdrowia. Związki Zawodowe Pracowników Medycznych czują żal do Ministra Zdrowia, że ten nie docenia ich pracy, nawet po tak ciężkim czasie trzech fal koronawirusa. To oni, w pełnym zabezpieczeniu, byli na pierwszej linii frontu. Diagnozowali zakażenia, transportowali pacjentów do szpitali, gdzie stali w kilkudziesięcio godzinnych kolejkach do SOR, po prostu ratowali ludzkie życie, narażając swoje. 

- To wszystko oburzające. Obłuda i pozory! Ratownicy czują się tym wszystkim upokorzeni i mają dość lekceważenia ze stronych rządzących!

- kwitował przewodniczący Maraj.

Minister Zdrowia: "jesteśmy w ciągłym dialogu"

- Jeżeli chodzi o negocjacje płacowe to na razie przyjęliśmy rozwiązanie, które dotyczy tego, co stanie się w lipcu, czyli ta nowelizacja ustawy, to było zagwarantowanie przesunięcia w czasie na lipiec tego, co miało się zadziać dopiero od 2022 roku, czyli to jest pół roku wcześniej otrzymana podwyżka minimalnego wynagrodzenia. My szacujemy, że ten koszt półroczny to jest blisko 4 miliardy, a druga rzecz, o której warto powiedzieć: to nie jest koniec tych rozmów. Te rozmowy są kontynuowane.

- mówił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy