Reklama

Nowe przejście graniczne z Ukrainą za 5 lat. Ruszyły prace budowlane [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 4 wrz 2021 10:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie W piątek 3 września wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego przejścia granicznego z Ukrainą. Inwestycja za prawie sto milionów złotych powstanie w Malhowicach, w powiecie przemyskim.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele MSWiA,  reprezentanci Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, deputowani do ukraińskiego parlamentu, przedstawiciele lokalnych samorządów z Polski i Ukrainy, dowódcy jednostek służb mundurowych państwa polskiego i ukraińskiego, hierarchowie kościelni oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

- Oba narody, polski i ukraiński mają za sobą trudną historię, ale przed sobą wiele wspaniałych dekad współpracy. Naszym zadaniem jest ułatwiać tę współpracę

– mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podczas inauguracji prac przy budowie przejścia granicznego w Malhowicach.

– Dzisiaj rozpoczynamy budowę niezwykle ważnej inwestycji, która pokaże, że granica państwa może łączyć a nie dzielić. Może budować wiele płaszczyzn do współpracy, a nie być wyraźnym przecięciem oddzielającym oba narody

– powiedziała wojewoda.

Pierwsze starania o realizację tej inwestycji miały miejsce już w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Jednak wymiana not dyplomatycznych i międzyrządowe porozumienie z 2012 r. nadały tempa pracom, których zwieńczeniem jest rozpoczęcie robót budowlanych.

– To przedsięwzięcie oczekiwane jest już od dziesięcioleci, ale decyzja rządu premiera Mateusza Morawieckiego i zabezpieczenie środków na jego realizację sprawiło, że inwestycja wchodzi w decydującą fazę.

– mówiła Ewa Leniart.

Po wojnie zlokalizowana w tym miejscu granica utrudniła kontakty mieszkańcom dotychczas sąsiadujących ze sobą miejscowości.

– Za moimi plecami znajduje się wieś Niżankowice, która jest symbolem przerwanych relacji rodzinnych, przyjacielskich i sąsiedzkich. A poprzez rozpoczynaną dziś inwestycję, staje  się na nowo symbolem połączenia naszych narodów

– dodała wojewoda.

Obecny w Malhowicach poseł do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Rzońca zaznaczył, że nowe przejście graniczne przybliża Ukrainę do Wspólnoty Europejskiej.

– To wielki dzień dla relacji polsko-ukraińskich. Ta granica, to przejście będzie służyć relacjom gospodarczym, ale ma ona także wymiar europejski. Cieszę się, że te relacje polsko-ukraińskie stają się relacjami o charakterze europejskim

– podkreślał europoseł.

W podobnym duchu wypowiadał się przedstawiciel lwowskiej administracji państwowej:

- To jest wielka inwestycja, nie tylko w kontekście finansowym, ale także pod względem budowania dobrej współpracy pomiędzy naszymi narodami

– mówił Maksym Kozicki przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej.

W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

– To wielka rzecz dla stosunków polsko-ukraińskich, ale przede wszystkim dla społeczności tego regionu: powiatu przemyskiego, przygranicznych miejscowości po stronie ukraińskiej. Tu powstanie kilkaset stałych, pewnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie

– wyliczał wicemarszałek.

W 2012 roku, w drodze wymiany not dyplomatycznych, zostało zawarte polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice.

W roku 2018 starosta przemyski wydał pozwolenie na budowę nowego przejścia granicznego, które dotyczy:

– 10 pawilonów kontroli paszportowej (po 5 szt. dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych),

– budynku odpraw autobusów,

– budynku odpraw Tax Free,

– 2 budynków kontroli specjalnej (dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych), 

– 2 budynków toalet dla podróżnych (na stronie wjazdowej do RP i na stronie wyjazdowej z RP),

– 2 posterunków wjazdowych Straży Granicznej,

–  zadaszenia (wiaty) pasów kontroli,

–  pozostałej niezbędnej infrastruktury i urządzeń technicznych.

W grudniu 2019 r. Minister Finansów zapewnił o zabezpieczeniu środków na finansowanie tej inwestycji.

Nowe przejście graniczne będzie przeznaczone dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, środkami transportu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z wyłączeniem ruchu pieszego. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko-ukraińska kontrola graniczna.

Powierzchnia zabudowy projektowanych budynków wyniesie – 4 349,01 m2, a tereny utwardzone (dojazdy, drogi, parkingi, chodniki itp.) – 55 980,62 m2.

W postępowaniu przetargowym ogłoszonym w grudniu 2020 roku, na wykonawcę robót budowlanych wybrano firmę Strabag Sp. z o.o. Nowe przejście granicznego powstanie do 2025 r. Koszt jego realizacji wynosi 98 273 232,51 zł. Umowa z wykonawcą robót została podpisana 18 sierpnia 2021 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy