Reklama

NOWE FAKTY! Budynek grozi zawaleniem! Prokuratura rozpoczyna dochodzenie. Blok wyłączono z użytkowania! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 15 paź 2021 09:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Prokuratura Rejonowa w Jaśle rozpoczęła śledztwo w sprawie wczorajszych (14 października) wydarzeń w Jaśle. W budynku wielorodzinnym, na skutek prowadzonych prac remontowych, uszkodzono dwa filary podtrzymujące budynek oraz jedną ze ścian nośnych.

Z budynku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostało ewakuowanych 44 mieszkańców. Część z nich spędziła noc u swoich bliskich, a dla pozostałych władze miasta przygotowały lokale zastępcze. Decyzję o natychmiastowej ewakuacji podjął nadzór budowlany, po alarmie mieszkańców, którzy zauważyli, że konstrukcja bloku zaczyna pękać.

- Zostaliśmy poproszeni o nadzorowanie ewakuacji zarządzonej przez nadzór budowlany ze względu na to, że według nadzoru budowlanego blok przy Metzgera w Jaśle został uszkodzony najprawdopodobniej podczas prowadzenia prac remontowych

- informował w czwartek wieczorem korsosanockie.pl bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Wśród ewakuowanych były osoby starsze, schorowane. 

"Bałam się strasznie"

- Bałam się strasznie. W ciągu chwili na klatkę weszli strażacy, pukali do drzwi, krzyczeli, żeby wyjść z mieszkania.

- relacjonuje nam pani Janina, jedna z mieszkanek tego bloku. 

- W mieszkaniu zostało wszystko, nawet nie wzięłam dokumentów. Razem z mężem poszliśmy do autokaru. Na prawdę to było straszne.

- dodaje mieszkanka. Panią Janinę i jej męża odebrała córka, która zapewniła im nocleg. 

Obradował sztab kryzysowy. Budynek wyłączony z użytkowania!

Działania straży pożarnej zakończyły się jeszcze wczorajszego wieczora. Strop został podparty drewnianymi stemplami. Od wczoraj nieprzejezdna jest ulica Metzgera w Jaśle, stanowiąca część drogi krajowej nr 28. Policja wyznaczyła objazdy. 

 

 

Od godziny 9, w piątek 15 października, obradował miejski sztab kryzysowy, przy udziale straży pożarnej, policji, nadzoru budowlanego i władz miasta. W posiedzeniu uczestniczyły osoby reprezentujące Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Komendę Powiatowej Policji w Jaśle, Towarzystwo Budownictwa Społecznego – ABK, Straż Miejską, Polskie Koleje Państwowe S.A., Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Inspektorzy Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego dzisiaj (15 października) dokonali oględzin budynku przy ul. Metzgera 10 pod kątem możliwości krótkotrwałego wejścia do mieszkań.

- poinformowała nas Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle.

- Decyzją inspektorów mieszkańcy, po okazaniu dowodu osobistego, mogą wejść do swoich mieszkań, pod nadzorem policji, by zabrać niezbędne rzeczy osobiste (piątek w godzinach 14-20, sobota-niedziela w godzinach 8-20). Większość zainteresowanych osób, została już o tym poinformowana.

- mówi Agata Koba.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego – ABK (właściciel budynku) zlecił wykonanie wstępnej ekspertyzy budowlanej, na podstawie której Państwowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego podejmie decyzję w sprawie powrotu lub zakazu powrotu mieszkańców do swoich mieszkań. Należy się jej spodziewać w przyszłym tygodniu.

- Urząd Miasta w Jaśle zapewni tymczasowe zakwaterowanie mieszkańcom bloku przy ulicy Metzgera 10, którzy nie mogą dalej przebywać u swoich najbliższych.

- zaznacza rzecznik jasielskiego ratusza. 

Bliższych informacji w przedmiotowej sprawie mieszkańcy budynku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle lub ich najbliższe osoby mogą uzyskać w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 13 448 63 48.

Prokuratura wszczyna śledztwo

Pomimo, że do Prokuratury w Jaśle nie wpłynęły jeszcze wszystkie dokumenty w sprawie sytuacji w budynku na ul. Metzgera 10 w Jaśle, ta rozpoczęła już śledztwo. 

- Podstawowym zadaniem prokuratury będzie ustalenie kto zlecił usługę remontu, czy pozwolenie obejmowało prace, które zostały wykonane i naruszyły konstrukcję nośną, jeżeli jednak nie było pozwolenia, to kto wydał polecenie w takim zakresie

- mówi nam prokurator Grażyna Krzyżanowska z Prokuratury Rejonowej w Jaśle. 

- Wstępnie postępowanie prowadzone będzie pod kątem popełnienia przestępstwa z artykułu 163 paragraf 1 Kodeksu Karnego, czyli nawiązuje do zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach i  przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności

- dodaje prokurator Krzyżanowska. 

Prokuratura nie wyklucza powołania biegłego z zakresu budownictwa i zatrzymania pierwszych podejrzanych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.