Reklama

Niewidoma Rozalka i rozłożysty buk. Przepiękna opowieść Jędrusia Ciupagi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: wbieszczady.pl

 Niewidoma Rozalka i rozłożysty buk. Przepiękna opowieść Jędrusia Ciupagi - Zdjęcie główne

foto wbieszczady.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Często informowałem was o zapomnianych wsiach Zawój, Łuch, Jaworzec. Dziś legenda związana z tym miejscem. Gdzieś pomiędzy wsiami Łuch i Zawój stała kuźnia. Człowiek, który tam mieszkał i pracował był znany okolicznym mieszkańcom. Michałko zawsze pomógł w potrzebie.

Nigdy nikomu nie odmówił, a i zdarzało się, że od biedniejszych za swoją usługę grosza nie wziął. Miał jedną córkę Rozalię, którą kochał z żoną nad życie. Rozalka była piękną dziewczyną,  mądrą i bardzo uczynną. Niestety od urodzenia  była niewidoma.

Pomimo swego stanu pomagała jak mogła. A to latem malin nazbierała, a to sukno zimą tkała. Jej oczyma był drewniany kosturek, który towarzyszył jej od najmłodszych lat. Jednym z ulubionych miejsc dziewczyny był stary rozłożysty buk. Często siadała w cieniu drzewa, śpiewała  piosenki i płakała nad swoim losem. Drzewo jakby ją rozumiało; szumiało, a gdy płakała z liści leciały krople.

Tak bardzo chciała widzieć. Zobaczyć bajeczne kolory, o których opowiadali jej rodzice.Tak mijał rok za rokiem, aż przyszła kolejna zima. Za oknem szalała okrutna zamieć, były 20 urodziny Rozalki. Rodzina zasiadła do wieczerzy, gdy ktoś zapukał do drzwi. (...) CZYTAJ DALEJ»

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy