Reklama

Miasta na Podkarpaciu się wyludniają. Porównanie 1995 roku z 2021 rokiem. Ludzie uciekają na wieś? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W ciągu 25 lat liczba ludności Polski zmniejszyła się o 520 tysięcy osób, czyli 1,34 procent. Jak to wygląda w podkarpackich miastach?

Nasz raport przygotowaliśmy w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego i liczby ludności na koniec 1995 i 2021 roku. 

Jak wynika z danych GUS, większość miast na Podkarpaciu odnotowała spadek liczby ludności na przełomie ponad 25 lat. 

GUS podał, że na koniec lipca liczba ludności Polski wynosiła 37 mln 996 tys.

Pod koniec 2021 r. Ministerstwo Finansów przygotowało prognozę demograficzną dla potrzeb długoterminowych założeń makroekonomicznych. Wynikało z niej, że w latach 2021-2026 zaobserwujemy spadek populacji z 38 mln 325 tys. w 2021 r. do 37 mln 958 tys. w 2026 r.

Z kolei według ostatecznych wyników Narodowego Spisu Powszechnego, liczba ludności Polski pod koniec marca 2021 r. liczyła 38 mln 036 tys. 118 osób. Oznacza to, że populacja Polski zmniejszyła się o 475 tys. 706 w ciągu dekady

Dlaczego większe miasta odnotowują spadki ludności? Coraz więcej osób wybiera cisze i spokój, budując swoje wymarzone domy z dala od miast.

- Wybudowaliśmy dom pod Rzeszowem i jesteśmy bardzo zadowoleni. Do miasta mamy blisko, a jednocześnie cieszymy się z ciszy i spokoju na bezpiecznym osiedlu. W bloku mieszkałam kilkanaście lat. Nie wyobrażam sobie teraz tam wrócić

- mówi jedna z Czytelniczek. 

Poznaj najnowsze dane dotyczące liczby mieszkańców w miastach regionu. Szczegóły w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy