reklama

Maria Kozłowa ma swój mural. Lasowiaczka patrzy na Jezioro Tarnobrzeskiego, gdzie kiedyś był jej Machów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieZobaczcie, jak prezentuje się skończony mural Marii Kozłowej na budynku Kopalni Siarki w Tarnobrzegu. W ten sposób upamiętniona została twórczyni ludowa, lasowiaczka, poetka, która zmarła w 1999 roku.
reklama

Powstanie muralu Marii Kozłowej to pierwszy punkt programu drugiej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzegu. O KTÓRYM PISZEMY TUTAJ

Maria Kozłowa urodziła się 5 sierpnia 1910 roku w Machowie (obecnie część Tarnobrzega). W 1923 roku zorganizowała w Machowie amatorski teatr, a także prowadziła kabaret wykorzystujący w swoich występach treści pochodzące z kultury lasowiackiej. Kształciła się w prywatnym kolegium nauczycielskim. Po jego ukończeniu prowadziła świetlice i bibliotekę: organizowała kursy i prelekcje różnego rodzaju. W 1949 roku założyła Zespół Pieśni i Tańca Lasowiak. Po powstaniu odkrywkowej kopalni siarki w Machowie (w ramach Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego) jej dom został sprzedany na licytacji. Przeprowadziła się do Baranowa Sandomierskiego, w którym zaczęła spisywać przekazy dotyczące kultury lasowiackiej. W 1976 roku założyła Zespół Obrzędowy Lasowiaczki. Prowadziła również zespół pieśni i tańca w szkole w Tarnobrzegu. Brała udział w wielu wystawach dotyczących sztuki ludowej i sama tworzyła na nie eksponaty (m.in. wycinanki lasowiackie i tkaniny z haftami związanymi z folklorem lasowiackim). W 1980 roku przeprowadziła się z Baranowa Sandomierskiego do Tarnobrzega. Zorganizowała tam Zespół Pieśni i Tańca Lasowiacy. Zmarła 22 kwietnia 1999 w Tarnobrzegu. Jej córka to Danuta Kozioł - lokalna poetka.

reklama

- Już od dawna chcieliśmy upamiętnić Marię Kozłową - najważniejszą lasowiacką legendę, która jest ostatnio trochę zapomniana. Stąd też mural w miejscu symbolicznym, bo na budynku kopalni siarki. Przez siarkę Maria Kozłowa musiała się z Machowa wyprowadzić.

- mówiła na antenie Telewizji Lokalnej Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Dzieło o wymiarach 2,5 metra na 2,5 metra stworzył znany artysta z Sanoka - Arkadiusz Andrejkow.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo