reklama

II Festiwal Kultury Lasowiackiej zagości w Tarnobrzegu i Baranowie Sandomierskim. Mural Andrejkowa, gotowanie z Karolem Okrasą i moc atrakcji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

II Festiwal Kultury Lasowiackiej zagości w Tarnobrzegu i Baranowie Sandomierskim. Mural Andrejkowa, gotowanie z Karolem Okrasą i moc atrakcji [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpaciePrzed nami niesamowita impreza, która promuje kulturę lasowiacką. Zobacz, co będzie się działo w Baranowie Sandomierskim oraz w Tarnobrzegu w najbliższych dniach.
reklama

Województwo Podkarpackie jest głównym organizatorem drugiej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą od 4 do 18 września, a ich najważniejszym celem jest prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i promocja jej unikatowego charakteru. Także Tarnobrzeg znalazł się na festiwalowej mapie, a operatorem tego przystanku jest Tarnobrzeski Dom Kultury, który przygotował cykl wydarzeń pod tytułem "Dary Lasowiackiej Ziemi".

Pierwszym punktem tarnobrzeskiej odsłony Festiwalu będzie stworzenie muralu Marii Kozłowej – założycielki zespołów Lasowiaczki, artystki ludowej, regionalistki, a także mieszkanki Machowa, który musiała opuścić kiedy w miejscu wioski powstała kopalnia siarki. Artystka nigdy nie zapomniała o swojej rodzinnej ziemi i tęskniła za nią przez całe swoje życie.

reklama

- Maria Kozłowa - jej imię i dorobek będzie motywem przewodnim tarnobrzeskiej odsłony Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Pochodząca z Machowa poetka, regionalistka, artystka ludowa, propagatorka folkloru lasowiackiego, poetka, założycielka zespołów ludowych. To jej mural namaluje Arkadiusz Andrejkow, to o niej będziemy rozmawiać podczas wykładów i debat, słuchać jej poezji, to jej pieśni zabrzmią podczas kiermaszu - wskazuje Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Mural ma powstać na jednym z budynków przy Wisłostradzie, tuż obok kanału do Jeziora Tarnobrzeskiego.

reklama

W piątek, 9 września, w Centrum Natura 2000 ruszy Akademia Lasowiaka.

W niedzielę, 11 września, festiwal przeniesie się na Plac Bartosza Głowackiego, gdzie odbędzie się kiermasz. Stoiska ze zdrową żywnością, rękodziełem i prezentacjami artystycznymi. Będzie można spróbować lasowiackich przysmaków, wykonać własnoręcznie bibułkowe kwiaty, czy ozdobić w lasowiackie wzory koszulki, które zaprezentuje Fundacja GA MON. Efekty pracy twórczej mieszkańców miasta prezentować też będą Tarnobrzeskie Centrum Seniora oraz Fundacja Tu Jestem. Uczestnicy będą mogli także zagrać w grę planszową „Lasowiak”, którą zaprezentuje Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, a odwiedzając Podwórko Dziadka Jana poznają drewniane zabawki wykonane przez artystę Jana Puka. Na podwórku odbywać się będą zabawy i gry rodzinne, dzięki którym odwiedzający poznają życie Lasowiaka, dawne zawody, czy zajęcia na wsi lasowiackiej. Stoiska te zostaną przygotowane przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Na scenie zaś odbywać się będą występy śpiewacze, taneczne i obrzędowe.

reklama

ZAMEK W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

11 września na Zamku w Baranowie Sandomierskim odbędzie się wielkie gotowanie z Karolem Okrasą (kucharz, autor i prezenter programów o tematyce kulinarnej) oraz konkurs dla kół gospodyń wiejskich z motywem przewodnim "kuchnia lasowiacka". Wszystkie szczegóły w naszej galerii zdjęć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo