reklama

Kiedy będzie kolejne odkomarzanie Tarnobrzega? Urząd miasta odpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Kiedy będzie kolejne odkomarzanie Tarnobrzega? Urząd miasta odpowiada - Zdjęcie główne

Kiedy będzie kolejne odkomarzanie Tarnobrzega? | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieMieszkańcy tarnobrzeskich osiedli piszą do nas z pytaniem: kiedy można się spodziewać kolejnego odkomarzania miasta? Ostatnia taka akcja nie była skuteczna.
reklama

Deszcz, a potem słońce, mnóstwo łąk z dużymi rozlewiskami. Idealne warunki do tego, aby plaga komarów była jeszcze bardziej dokuczliwa. W Tarnobrzegu są takie miejsca, gdzie wieczorem nie da się spokojnie posiedzieć, albo otworzyć wieczorem okna, bo zaraz w domu będzie mnóstwo komarów. - Ostatnie odkomarzanie nic nie dało - piszą mieszkańcy Tarnobrzega.

Zapytaliśmy w tarnobrzeskim urzędzie miejskim, kiedy można się spodziewać kolejnej akcji odkomarzania.

reklama

- Tarnobrzeskie Wodociągi są w gotowości. Odkomarzanie – o czym na początku sezonu "komarowego" pisaliśmy - uzależnione jest od prognoz pogody. Tylko bowiem bezdeszczowa, bezwietrzna pogoda gwarantuje skuteczność przeprowadzonej akcji odkomarzania. Póki co, w Tarnobrzegu przewidywane są opady deszczu, najbliższe już tej nocy. Gdy tylko prognozy pozwolą Wodociągi przystąpią do odkomarzania - odpowiada nam Joanna Rybczyńska z Biura Promocji Miasta i Współpracy z Mediami Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Za odkomarzanie spółka otrzymuje od samorządu Tarnobrzega wynagrodzenie ryczałtowe w formie płatności pieniężnych. Maksymalna wysokość łącznie rocznego wynagrodzenia brutto: 100 tysięcy złotych. Wynagrodzenie ryczałtowe miesięczne spółki stanowi 1/5 części kwoty brutto, czyli 20 tysięcy zł.  W sytuacji, gdy nie było wykonane w danym miesiącu odkomarzanie: 1 procent tej kwoty, za gotowość.

reklama

Domowe sposoby na owady

Jednym z podstawowych pomysłów na uniknięcie owadów w domu jest założenie moskitier w oknach. Innym dobrym sposobem jest posadzenie na tarasie, balkonie czy w grodzie lawendy, rozmarynu, komarzycy, pelargonii, kocimiętki, czy kopru włoskiego. Owady nie lubią zapachów tych roślin. Najlepszą skuteczność osiąga się jednak, stosując olejki eteryczne, pozyskiwane z wyżej wymienionych roślin.

Anna Wawrzyniak, która z wykształcenia jest farmaceutką, a z zamiłowania zielarką, mówi nam, że już dawno zrezygnowała z dostępnych w sklepach produktów na owady. Przetestowała prawie wszystkie porady dostępne na forach ekologicznych. Jedne są bardziej, inne mniej skuteczne. 

- Kiedyś znalazłam w miarę skuteczny spoósb na pozbycie się much. Okazało się, że jednym z najprostszych sposobów jest użycie zwykłej, plastikowej torebki i wypełnionie jej wodą. Należy napełnić 3/4 torebki, a następnie umieść ją w pobliżu drzwi i okien. Wyczytałam, że sposób ten działa, ponieważ woda wewnątrz torebki rozprasza promienie słoneczne jak pryzmat. Ten optyczny efekt odstrasza owady.

reklama

Innym sposobem, jak zdradza zielarka, jest zastosowanie aromatycznych ziół. Muchy szczególnie nie lubią zapachu goździków. Dlatego należy je powtykać w owoc i umieścić w miejscu wyjątkowo obleganym przez muchy. Nie tylko pozbędziemy się owadów, ale także zapewnimy świeży i przyjemny zapach w pomieszczeniu. Z forum, na którym użytkownicy dzielą się "naturalnymi" poradami, dowiadujemy się, że muchy nie lubią również zapachu świeżego czosnku, papryki, liścia orzecha włoskiego, piołunu, a także bazylii. Jedna z uczestniczek pisze:

- Na parapecie w każdym pomieszczeniu mam posadzoną w doniczce bazylię. Nie każdy ten zapach lubi, jednak w mieszkaniu latem jej nie czuć - okna są zawsze otwarte i muchy nie wlatują. Zdarza się pojedyncza sztuka, ale to nie plaga. Mam ją też na balkonie razem z tzw. komarzycą i zauważam, że owadów jest mniej.

reklama

Można również samodzielnie wykonać domowy spray z alkoholem, który w połączeniu z olejkiem sprawi, że będziemy mieć spokój od owadów, a także kleszczy. Jej wykonanie jest naprawdę proste.  Do czystej buteleczki z atomizerem wlać 50-100 ml alkoholu (60 %) i tyle samo wody. Następnie dodajemy ok. 60 kropli olejków (ilość poszczególnych dobieramy sami wedle własnego uznania). Całość mocno potrząsamy, by mikstura się wymieszała, następnie spryskujemy nim ubranie oraz skórę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo