Reklama

"Gdzie są nasze składki zdrowotne?!", "Ratujmy szpital". Przed Wojewódzkim Szpitalem w Tarnobrzegu pikietowali mieszkańcy, a także działacze Konfederacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Trwa zamieszanie wokół Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. We wtorek, 21 lutego, przed placówką pikietowali mieszkańcy miasta, a także działacze Konfederacji. - To nasz protest przeciwko degradacji szpitala - mówiła Małgorzata Zych, lider Klubu Konfederacji w Tarnobrzegu. "Dostało się" wszystkim od władz województwa po prezydenta miasta Dariusza Bożka.

Mieszkańcy Tarnobrzega, ale także i okolicznych miejscowości z powiatu tarnobrzeskiego są zaniepokojeni sytuacją w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Kłopoty finansowe, braki kadrowe, zamknięty oddział wewnętrzny, a teraz jeszcze zawirowania w pionie zarządzającym. To tylko część z problemów tej placówki. Właśnie dlatego we wtorek, 21 lutego, przed lecznicą odbyła się pikieta, a zebrani wyrazili sprzeciw wobec ciągłej degradacji placówki.

- Jest to szpital z ponad 120-letnią tradycją i wspaniałym personelem medycznym. Natomiast władze samorządowe, a szczególnie marszałek województwa o tym nie pamięta. Od wielu lat jest tutaj bardzo trudna sytuacja, a ostatnio doszło do zamknięcia dwóch oddziałów: Chirurgii Dziecięcej oraz Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii. Oddział wewnętrzny miał ponownie działać już w listopadzie 2022 roku, tak się nie stało. Drugi lutowy termin także nie został dotrzymany przez władze województwa. Tutaj chodzi o podstawową dostępność do służby zdrowia dla mieszkańców naszego miasta - mówiła Małgorzata Zych, lider Klubu Konfederacji oraz pełnomocnik Konfederacji/Ruchu Narodowego. - Do odwołania zamknięta jest poradnia urologiczna. Dlaczego ten szpital nie jest "oczkiem w głowie" marszałka województwa?

Tak tragiczna sytuacja jest spowodowana brakami kadry lekarskiej. - Działalność wielu oddziałów w tym szpitalu jest oparta praktycznie na jednym lekarzu. Brakuje po 2-3 specjalistów w każdej dziedzinie, personel jest przesuwany, brakuje lekarzy, pielęgniarek. To na pewno jest też pokłosie tego, że Podkarpacie jest jednym z tych regionów, gdzie wskaźnik lekarzy na 10000 mieszkańców jest bardzo niski i wynosi 24 - dodała Małgorzata Zych.

APEL DO RZĄDZĄCYCH

Mieszkańcy, którzy pojawili się na pikicie dziwią się, że władze Tarnobrzega nie interesują się tym, co dzieje się w szpitalu. - Przecież to duży zakład pracy, płacimy tutaj podatki, gdzie jest nasza składka zdrowotna. Prezydent miasta Dariusz Bożek kupuje książki historyczne i stare obrazy, zamiast zająć się realnymi problemami i tym, gdzie mają się leczyć mieszkańcy miasta. Proszę tutaj przyjść i zacząć coś robić - mówiła jedna z protestujących.

W środę, 22 lutego, odbędzie się sesja rady miejskiej podczas, której jednym z punktów jest omównienie sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu.

Na pikiecie pojawił się radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Szlęzak. On także apelował o działanie. - Jeśli sami mieszkańcy miasta głośno nie powiedzą rządzącym, że należy ratować szpital i przerwać niegospodarność w zarządzaniu tym miejscem to nic się nie zmieni. Ja ze swojej strony mam złe doświadczenia jeśli chodzi o wpływ na władze wojewódzkie. Trzeba się zebrać na odwagę i powiedzieć "dość". Trzeba pokazać tym Panom w Rzeszowie, że nie jest okey i nie wolno nas ignorować.

KTO BĘDZIE DYREKTOREM?

Od lipca 2021 roku Krzysztof Stolarski pełnił obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, w marcu 2022 roku wygrał konkurs na to stanowisko i po blisko roku (8 lutego)... złożył rezygnację, która została przyjęta przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Stolarski miał pracować na stanowisku dyrektora do 20 lutego 2023 roku, ale okazuje się, że swoją misję zakończy 23 lutego. Wtedy też poznamy nazwisko pełniącego obowiązki dyrektora. Kto zatem będzie kierował lecznicą przez najbliższy czas? Na giełdzie nazwisk dominuje Zbigniew Halat, który teraz jest zastępcą dyrektora do spraw administracyjno-technicznych, albo pojawi się zupełnie nowa osoba z zewnątrz. Tym bardziej, że sytuacja kadrowa oraz finansowa placówki nie jest najlepsza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy