Reklama

Dodatkowe pieniądze na wyciągnięcie ręki. Ile wynosi dodatek osłonowy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Dodatkowe pieniądze na wyciągnięcie ręki. Ile wynosi dodatek osłonowy? - Zdjęcie główne

Wnioski najpóźniej można złożyć do końca października. | foto Freepik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Od 400 do 1437 zł - tyle wynosi dodatek osłonowy, po który ruszyli mieszkańcy województwa podkarpackiego. - Zainteresowanie jest ogromne - przyznają zgodnie kierownicy ośrodków pomocy społecznej. Kto ma szanse na takie pieniądze?

Ogromne podwyżki cen energii i żywności mają zostać złagodzone dla osób z najniższymi zarobkami dodatkiem osłonowym. Chętnych do skorzystania z takiej pomocy jest wielu. - Od początku roku ludzie przychodzą i pytają. Pierwsze wnioski zostały już u nas złożone - mówi w rozmowie z Korso Kolbuszowskim przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej w Majdanie Królewskim. 

To, czy dodatek osłonowy zostanie nam przyznany, zależy od naszego dochodu, który uzyskaliśmy w 2020 roku. Nie może on przekraczać, w przypadku osoby samotnej 2100 zł miesięcznie "na rękę" bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. 

Jeżeli wniosek złożymy między 1 sierpnia a 31 października, wówczas pod uwagę będą brane nasze dochody uzyskane w 2021 roku. 

Duże zainteresowanie dodatkiem osłonowym

- Przychodzą do nas nie tylko osoby, które już wcześniej korzystały ze świadczeń pomocy społecznej. O dodatek osłonowy pytają także osoby samotne czy starsze małżeństwa - dowiadujemy się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzikowcu. 

Podobnie jest w innych ośrodkach na terenie powiatu kolbuszowskiego. - Bardzo wiele osób pyta o ten dodatek - mówi Zbigniew Rębisz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy w Kolbuszowej. Jak zaznacza, połowa z nich to emeryci i renciści, którzy wcześniej nie pojawiali się w ośrodku. W sumie, do 11 stycznia, mieszkańcy gminy Kolbuszowa złożyli już około setki wniosków o wypłacenie dodatku osłonowego. 

Większe pieniądze, gdy dom ogrzewamy paliwem stały

- Emeryci cieszą się, że mogą otrzymać jakąkolwiek pomoc, bo zwykle nie kwalifikowali się do niej - słyszymy z kolei w ośrodku w Niwiskach. Tam, do 11 stycznia, złożonych zostało ponad 30 wniosków. 

Niewiele mniej złożyli mieszkańcy gminy Cmolas. Jak wyjaśnia Bożena Kubik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cmolasie, mieszkańcy mogą starać się o wyższy dodatek, w przypadku, gdy ogrzewają dom paliwem stałym np. drewnem lub węglem. Wcześniej jednak muszą złożyć deklarację w urzędzie, informując o tym, w jaki sposób ogrzewają dom. Obie te sprawy mogą załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. 

Termin złożenia wniosków na dodatek

Jeśli wniosek o wypłacenie dodatku osłonowego złożony zostanie do 31 stycznia, wówczas wypłacony zostanie on w dwóch ratach. Pierwszą z nich otrzymamy do 31 marca, a drugą między 1 kwietnia a 2 grudnia. 

W przypadku, gdy wniosek złożymy po 31 stycznia, wówczas dodatek wypłacony będzie jednorazowo, niezwłocznie po jego przyznaniu. Terminem końcowym wypłaty dodatku osłonowego jest 2 grudnia tego roku. Wnioski złożone po 31 października 2022 r. nie będą rozpatrywane.

Ile wynosi dodatek osłonowy:

  • 400 zł - dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
  • 600 zł - dla gospodarstwa składającego się z 2 do 3 osób
  • 850 zł - dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
  • 1150 zł - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób

Dodatek osłonowy, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, wynosi rocznie:

  • 500 zł - dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
  • 750 zł - dla gospodarstwa składającego się z 2 do 3 osób
  • 1062,50 zł - dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
  • 1437,50 zł - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Co wtedy, gdy dochód jest za wysoki?

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Jak złożyć wniosek na dodatek?

Wniosek o dodatek osłonowy można pobrać ze stron gmin lub odebrać osobiście w urzędzie. Wypełniony należy przesłać pocztą tradycyjną, złożyć osobiście w siedzibie ośrodka pomocy społecznej lub przesłać drogą elektroniczną - wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy