Reklama

Absolutny turystyczny hit 2022 roku w Bieszczadach. Kolej gondolowa w Solinie. Najważniejsze fakty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Od oficjalnego otwarcia najnowszego ośrodka Polskich Kolei Linowych w Solinie minęło już prawie pół roku, to nadal cieszy się ona dużym zainteresowaniem i przyciąga turystów z całego kraju. Od 1 lipca wszyscy odwiedzający południowo-wschodnią część naszego kraju podziwiają niesamowitą panoramę Bieszczadów i Jeziora Solińskiego. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej atrakcji.

Plany na budową kolei gondolowej w Solinie

Symbolicznym podsumowaniem etapu przygotowania koncepcji budowy widokowej kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie było podpisanie umowy między Gminą Solina, a Polskimi Kolejami Linowymi.

To dobry dzień dla Polskich Kolei Linowych i dla Gminy Solina, jak i całego województwa podkarpackiego. Podpisanie tej umowy jest początkiem procesu powstania nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL, realizowanego zgodnie z przyjętą strategią rozwoju w bardzo atrakcyjnej lokalizacji turystycznej. Dla gminy jest to szansa na nowe miejsca pracy, jak i kolejną, bardzo ważną atrakcję turystyczną dla odwiedzających. Obecnie spółka jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę

- mówił w grudniu 2020 roku Daniel Pitrus, prezes zarządu Polskich Kolei Linowych.

Po uzyskaniu odpowiednich zgód przystąpiono do realizacji budowy. W czerwcu 2021 roku, podczas uroczystego spotkania w Solinie zaprezentowano dokładny plan inwestycji, który od samego początku nazywany był jednym z modelowych działań w ramach aktualnej strategii spółki PKL. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zwrócił wówczas szczególną uwagę, że głównym założeniem jest stworzenie atrakcyjnej, całorocznej oferty turystyczno-rekreacyjnej, wykorzystującej potencjał tego regionu, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych.

Prace przy budowie kolej gondolowej przebiegały zgodnie z planem i tak jak wstępnie planowano, atrakcja została udostępniona turystom tego lata.

Nowoczesne, bezpieczne i jakościowe rozwiązania

Kolej w Solinie wyposażono w najnowsze technologie, które zapewniają najwyższy standard bezpieczeństwa, a systemy napędu awaryjnego oraz newralgiczne elementy kolei zostały zdublowane oraz umożliwią bezpieczne sprowadzenie pojazdów do stacji.

Do prac wykorzystano specjalistycznego drona, który wzniósł się na wysokość ponad 75 metrów, by rozciągnąć linę z kewlaru o średnicy 1 mm. Po tym rozciągnięte zostały liny o średnicach 3 mm i 10 mm oraz ta stalowa licząca 24 mm – rozłożona przy użyciu wyciągarek. W kolejnej fazie na podpory nałożono linę docelową o średnicy 47 mm – po niej kursują gondole.

Na trasie kolei znajduje się pięć podpór o różnych wysokościach. Dlatego pasażerowie wagonika mogą podziwiać niezwykłe krajobrazy, jezioro oraz monumentalną solińską zaporę z różnych wysokości. Podpory, w tym podpora nr 3 - licząca 75 metrów - to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Wraz z nią postawiono także pozostałe cztery – o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów.

Transport wagoników ze Szwajcarii do Soliny

20 lutego do Soliny przyjechały gondole. Sprzęt trafił w ten zakątek Polski prosto ze Szwajcarii, a przywiozła go Iwona Blecharczyk, najpopularniejsza kobieta w Polsce jeżdżąca samochodami ciężarowymi, a także popularna youtuberka. Twórczyni samochodowego kanału Trucking Girl w serwisie internetowym YouTube.

Przywiozłam wagoniki na kolejkę linową PKL do Soliny. Tak jak budowniczy zapory na zawsze wpisali się w historię tego miejsca, tak i ja dołożyłam swoją cegiełkę i zapisałam się na kartach historii Soliny. Kiedyś zabiorę swoje dzieci na przejażdżkę i opowiem im, jak lata temu mamusia przywiozła ten wagonik swoją pierwszą ciężarówką. Być może dla kogoś to nic. Dla mnie to wszystko

- napisała wówczas w mediach społecznościowych Iwona Blecharczyk.

Przejazd na 1,5-kilometrowej trasie i wiele dodatkowych atrakcji

Podróż gondolą rozpoczynamy na stacji Plasza, zlokalizowanej tuż przy deptaku w Solinie. Po przejechaniu 1,5-kilometrowej trasy, która zajmuje średnio 5 minut, docieramy wprost na Górę Jawor. Tam dla wszystkich turystów przygotowano wiele atrakcji, w tym wieżę widokową z której mamy możliwość zobaczenia zaporę, Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowiecki, a także okoliczne miejscowości. Ponadto na wieży znajduje się przeszklony chodnik, czyli tak zwany skywalk. Nie brakuje tam również wrażeń kulinarnych. Na turystów chcących skosztować dań kuchni lokalnej czeka Karczma Jawor, której wnętrze nawiązuje do bieszczadzkiej, regionalnej architektury.

Warto zauważyć, że na trasie kolei widokowej zamontowano 25 gondoli – w każdym wagoniku może przebywać 8 osób. W najwyższym miejscu znajdują się one ponad 100 metrów nad poziomem terenu. Wagony kolei widokowej przystosowane są do osób poruszających się na wózkach – w stacjach zwalniają do prędkości 0,2 m/s, umożliwiając podróżnym łatwy dostęp. Wejście i wyjście z nich jest bezstopniowe.

Ceny nowej atrakcji turystycznej w Solinie

Za bilet na półtorakilometrową podróż koleją widokową PKL Solina - ze stacji dolnej Plasza do stacji górnej na Górze Jawor (góra/dół) - kupiony w sklepie internetowym zapłacimy 32 zł (ulgowy) oraz 39 zł (normalny).

W cenniku znajdziemy dodatkowe propozycje ze zniżką dla rodzin oraz preferencyjne propozycje cen atrakcji oferowanych w pakietach. Emocje oraz urlopowy czas najlepiej dzielić z bliskimi, dlatego PKL oferuje w cenniku bilet rodzinny tak zwany 2+1 na przejazd koleją (góra/dół), który zakupimy w atrakcyjnej cenie 99 zł oraz bilet rodzinny 2+2 w cenie 119 zł. Wstęp na wieżę widokową, z której zobaczymy spektakularne widoki panoramy bieszczadzkiej i Jezioro Solińskie oraz odpoczniemy w Kawiarni Widokowej połączony z przejazdem gondolową (góra/dół) to wydatek na poziomie 39 zł (bilet ulgowy) i 52 zł (bilet normalny).

We wszystkich ośrodkach PKL dzieci do 4 roku życia korzystają z wszystkich usług bezpłatnie, bilety ulgowe przysługują: dzieciom do 16 roku życia, seniorom po 65 roku życia, studentom do 26 roku życia, osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom grup. W ośrodku dodatkowo honorowana jest Karta Dużej Rodziny.

Czy na przejazd gondolą można zabrać ze sobą psa lub wózek dziecięcy?

PKL w Solinie daje taką możliwość. Przewóz psa (wyłącznie na smyczy oraz w kagańcu), rozłożonego wózka dziecięcego czy większego bagażu to koszt 10 zł.

Ośrodek Polskich Kolei Linowych w Solinie zaprasza turystów codziennie w godzinach 09:00 – 16:00.

Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE