reklama

W Tarnobrzegu oszust podający się za policjanta próbował wyłudzić pieniądze od seniorek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

W Tarnobrzegu oszust podający się za policjanta próbował wyłudzić pieniądze od seniorek - Zdjęcie główne

Oszust zadzwonił do starszych mieszkanek Tarnobrzega. | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Tarnobrzescy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa wykorzystującej metodę "na policjanta". Sprawca, podając się za funkcjonariusza, próbował wyłudzić od mieszkanek Tarnobrzega znaczne sumy pieniędzy.
reklama

W poniedziałek 29 stycznia, po godzinie 13, do mieszkanek ulic Sikorskiego i Matejki w Tarnobrzegu zadzwonił oszust. Mężczyzna podawał się za policjanta. 

W rozmowie z seniorkami informując je o rzekomym wypadku drogowym spowodowanym przez ich bliskich. Aby uniknąć konsekwencji prawnych, oszust zażądał od jednej z seniorek przekazania pieniędzy. 

- Oszust zażądał od jednej z kobiet 320 tys. złotych. Tarnobrzeżanki nie dały się zwieść oszustowi i o całym zdarzeniu powiadomiły policjantów

- informuje podinspektor Beata Jędrzejewska-Wrona, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. 

Tarnobrzescy funkcjonariusze podkreślają, jak ważna jest ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania, zwłaszcza w kontaktach z nieznajomymi. Jednocześnie apelują do mieszkańców, a szczególnie do osób starszych i ich rodzin, aby byli czujni i nie ulegali naciskom nieznajomych dzwoniących z prośbami o pieniądze.

Jak działają oszuści:

  • Posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają imiona często charakterystyczne dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

  • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Policji, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

  • W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama