Reklama

Nowe samochody specjalne i łazik dla strażackiej grupy chemicznej z Leżajska [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Na sygnale Podkarpacka jednostka ratownictwa chemicznego, wchodząca w skład Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, wzbogaciła się o dwa nowe specjalne pojazdy oraz łazika. To między innymi chemiczne laboratorium mobilne.

Dostarczone wraz z pojazdem wyposażenie i sprzęt specjalistyczny pozwalają na znaczne poszerzenie możliwości działań SGRChem-Eko „Leżajsk” w zakresie rozpoznania chemicznego i specjalnego. Jednostka z Leżajska jest jedyną tego typu na Podkarpaciu. 

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku wprowadzono do podziału bojowego dwa nowe pojazdy specjalne. To średni samochód rozpoznania chemicznego „mobilne laboratorium” Scania G410 oraz lekki samochód rozpoznawczo- ratowniczy Ford Ranger. Do dyspozycji strażaków - ratowników jest także specjalny łazik, który bez bezpośredniej ingerencji strażaka, może pobrać np. próbki skażonych lub niebezpiecznych materiałów chemicznych. 

- Podczas tworzenia specyfikacji technicznej pojazdu dużą rolę odegrało doświadczenie i wiedza naszych strażaków, którzy stworzyli koncepcję zabudowy i wyposażenia pojazdu. Zabudowę samochodu Scania wykonała Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne sp. z o.o. z Bielska-Białej - przekazuje straż pożarna z Leżajska.

Scania G410 podzielona została na trzy części:  

  • przedział załogowo-analityczny (czysty) -  przeznaczony do prac sztabowych, prowadzenia monitoringu, obsługi oraz nadzorowania wszystkich systemów, instalacji i urządzeń zamontowanych w samochodzie; 
  • przedział laboratoryjny (brudny) –przeznaczony do przygotowywania i obróbki dostarczonych próbek, analiz chemicznych, przeprowadzenia detekcji oraz wstępnej identyfikacji próbek substancji pobranych przez ratowników na miejscu prowadzonych działań;
  • przedział sprzętowy - zlokalizowany w tylnej części nadwozia. Przystosowany jest do przewozu sprzętu i wyposażenia m.in. ubrań gazoszczelnych, aparatów powietrznych, butli do aparatów powietrznych, detektorów, eksplozymetru, dozymetrów, drona
 

Wartość zakupu specjalistycznego pojazdu wyceniono na 5 milionów złotych. 

Drugi nowy pojazd to lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy Ford Ranger. Funkcją samochodu jest umożliwienie szybkiego dotarcia dowódcy i ratowników na miejsce akcji, ze sprzętem niezbędnym do prowadzenia wstępnego rozpoznania oraz efektywnego przekazywania informacji, dotyczących niezbędnych sił i środków. Ford Ranger kosztował 300 tysięcy złotych. 

Na wyposażenie grupy chemiczno - ekologicznej z Leżajska trafił także łazik, czyli robot, umożliwiający bezpieczne analizowanie zagrożenia, bez bezpośredniego narażania strażaków na ingerencję, np. w pobranie próbek skażonych lub niebezpiecznych materiałów chemicznych. 

Zakupy nowych pojazdów były możliwe dzięki wsparciu z programów Unii Europejskiej.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy