Reklama

Afera w jednym z mieleckich liceów! Nauczyciel religii zatrzymany przez policję! Był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Afera w jednym z mieleckich liceów! Nauczyciel religii zatrzymany przez policję! Był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Na sygnale W jednym z liceów w Mielcu pojawili się policjanci. Funkcjonariusze zatrzymali nauczyciela, który uczył religii.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu otrzymali informację, że na terenie miasta znajduję się poszukiwany przez sąd w Lubaczowie mężczyzna. Funkcjonariusze dostali dokładną wiadomość gdzie mieszka.

Jak informuje portal korso.pl podczas poszukiwań policjanci odkryli, że mężczyzna pracuje w jednym z mieleckich liceów. 29 października zatrzymali poszukiwanego. 

Mężczyzna był poszukiwany za przestępstwo z art 190 kk: "Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." 

Wymogi wobec nauczyciela

Stosunek pracy z nauczycielem może być nawiązany, jeśli nauczyciel spełnia warunki niekaralności:

  • dyscyplinarnej - nie został prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania albo karą dyscyplinarną wydalenia z zawodu nauczyciela,
  • karnej - nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Tylko prawomocne skazanie za przestępstwo umyślne wyklucza zatrudnienie nauczyciela.

Jak wyjaśnia Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego na portal experto24.pl: "W sytuacji, gdy wobec nauczyciela wszczyna się postępowanie karne za przestępstwo popełnione umyślnie dyrektor szkoły może podjąć decyzję o zawieszeniu go w pełnieniu obowiązków nauczyciela w oparciu o art. 83 ustawy Karta Nauczyciela. Decyzję tę dyrektor szkoły podejmuje po dokonaniu oceny wagi i wiarygodności wysuniętych zarzutów. Zawieszenie w obowiązkach jest natomiast zawsze przewidziane dla nauczycieli wobec których toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne dotyczące naruszenia praw i dobra dziecka – w tym przypadku dyrektor szkoły nie ma możliwości podjęcia autonomicznej decyzji. Jeżeli w wyniku prowadzonego postępowania nauczyciel zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, zawarty z nim stosunek pracy wygaśnie z mocy prawa. Dyrektor szkoły ponosi wówczas odpowiedzialność za stwierdzenie wygaśnięcia stosunku pracy".

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy