Spłonęło 15 hektarów terenu
Wiosenna susza daje się we znaki. Na nic zdają się apele strażaków, aby nie wypalać nieużytków.
- Tylko w tym roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już do 663 pożarów traw na nieużytkach, polach i pastwiskach. Ogień pochłonął łącznie blisko 270 hektarów powierzchni w całym regionie. Tylko w marcu takich wyjazdów było 522 tego typu pożarów - mówi brygadier Marcin Betleja, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Pożar w gminie Grębów wybuchł w poniedziałek (21 marca) po godzinie 14. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu wpłynęło zgłoszenie o pożarze nieużytków, jak również trzcinowiska i lasu, w gminie Grębów. Na miejsce skierowano liczne siły i środki straży pożarnej. W akcji gaśniczej brać udział także samolot dromader należący do służb leśnych - zasilany w wodę z cysterny strażackiej na lotnisku w Turbi.
Pożar udało się ugasić dopiero po godzinie 19. Spłonęło łącznie ponad 15 hektarów terenu. Na zdjęciach przedstawionych przez portal Tarnobrzeg112 widzimy spalone ptasie gniazdo z jajkami, wysokie drzewa, trzciny. To olbrzymi cios dla ekosystemu przyrodniczego.
Straż pożarna apeluje: NIE WYPALAJ TRAW!
- Apelujemy o niepodpalanie traw. Taki pożar może skończyć się tragicznie. Każdego roku w takich pożarach życie tracą ludzie - mówi bryg. Betleja.
Zdaniem straży pożarnej za 94% wszystkich pożarów traw i nieużytków odpowiedzialny jest człowiek. Wciąż panuje przesąd, że wypalenie starej trawy spowoduje bujniejszy odrost nowej trawy.
- Nic bardziej mylnego. Po pożarze ziemia jest wyjałowiona, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych, przerywany jest proces formowania się próchnicy, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, będących truciznami dla ludzi i zwierząt - przekazuje rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Samo wypalanie traw jest zabronione i grożą za to konsekwencje prawne. To nie tylko mandaty i inne grzywny sądowe, ale także utrata np. dofinansowań rolniczych z Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.
MAPA ZAGROŻENIA POŻAROWEGO
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.