Reklama

Wielkie kwestowanie

Opublikowano:
Autor:

Wielkie kwestowanie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tradycyjnie już przy cmentarzach w Tarnobrzegu oraz w Stalowej Woli będziemy mogli 1 listopada wspomóc drobnymi datkami kwestujących na różne cele.

Sprawdź na co będą zbierać w tym roku pieniądze kwestujący 1 listopada? Na cmentarzu komunalnym oraz parafialnym w Stalowej Woli odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Stalowej Woli-Rozwadowie. Organizatorem jak co roku jest Fundacja Przywróćmy Pamięć, której pomagają wolontariusze z różnych stalowowolskich środowisk: Harcerze, Strzelcy, Sokół, członkowie grup rekonstrukcyjnych. Zbiórki z poprzednich lat pokazały, że odwiedzający obie nekropoli tego dnia bardzo chętnie wspierają akcję wrzucając dobrowolne datki do puszek. Dzięki temu udało się odnowić w ciągu tych lat, 16 zabytkowych nagrobków i pomników z końca XIX wieku oraz początku XX wieku. Wpisano do rejestru zabytków 117 nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Rozwadowie.

Z kolei przy tarnobrzeskich cmentarzach pojawią się wolontariusze zbierający datki na ratowanie zabytkowego Cmentarza Na Piaskach na osiedlu Miechocin.

Cmentarz ten został założony w latach 1784-1786. W 1881 roku wzniesiona została w centralnym punkcie cmentarza kaplica. Nekropolia została oficjalnie zamknięta 31 marca 1962 roku. Przez kilkadziesiąt lat cmentarne ogrodzenie, nagrobki, a także kaplica niszczały. Od 1998 roku opiekę nad nekropolią przejął Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza.

Gdyby nie pomysł lokalnego historyka Tadeusza Zycha, Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, a także osób skupionych wokół Społecznego Komitetu Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie oraz hojnych mieszkańców ta nekropolia nie miałaby swojej drugiej szansy. Licząca ponad 200 lat miechocińska nekropolia jest miejscem spoczynku wielu osób zasłużonych dla miasta i regionu. Spoczywają tutaj szczątki powstańców, listopadowych, styczniowych, lekarzy - Ludwik Babirecki, Ludwika Solawy - przeora Klasztoru Dominikanów czy starosty tarnobrzeskiego Alberta Wojciecha Różańskiego. Niestety od momentu zamknięcia nekropolii, aż do rozpoczęcia pierwszych zbiórek pieniędzy, czyli 1998 roku, cmentarz stopniowo niszczał. Każdy kolejny rok kwesty przynosił kolejne tysiące złotych i możliwość renowacji zniszczonych nagrobków, kaplicy, murów wokół nekropolii. W tym roku z puszkami stanie 50 osób z różnych środowisk, od samorządowców po młodzież szkolną.

Organizatorami kwesty są Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, Parafia Świętej Marii Magdaleny oraz Tarnobrzeski Dom Kultury.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE